Praktické řešení úložného prostoru v ložnici: Jak vybrat vhodné skříně?

Zdroj obrázku: {Scott-lee} / Shutterstock.com

Právě ložnice mnohdy slouží jako prostor pro uložení co nejvíce věcí. Z toho důvodu je před výběrem samotné skříně velmi důležité si rozmyslet, co vše do ní potřebujeme dát. Podstatné je množství polic a zásuvek, případně také délka šatní tyče, pokud potřebujete velké množství oblečení pověsit. Nejideálnější jsou velké skříně, které dokážou pojmout mnoho oblečení, a přitom se dají snadno zakomponovat do prostoru ložnice.

Jak vybrat šatní skříň

Jestliže máte rozhodnuto, co vše do skříně potřebujete uložit, pak bude výběr jednoduchý. Mezi nejoblíbenější typy skříní patří kombinovaný, taková skříň totiž nabídne dostatek polic společně se šatní tyčí. Můžete si tak oblečení pohodlně uklidit. Jestliže máte hodně doplňků, hodí se také různé zásuvky ve skříni, ideálně i s pořadači, abyste si snadno udrželi pořádek a přehled.

Rozměry

U šatních skříní je nejdůležitějším parametrem jejich kapacita. Běžná hloubka se pohybuje kolem 45 centimetrů, to je ideální velikost pro složená trička, košile či kalhoty. Jestliže však do skříně chcete věšet i objemnější kousky na ramínkách, bude vhodnější šířka alespoň 55 centimetrů. Myslet musíte při pověšení oblečení také na dostatečný prostor pod šatní tyčí, ten by se měl pohybovat od 70 do 90 centimetrů. Pro pohodlné věšení dlouhých kabátů to však může být až 140 centimetrů. Pokud neseženete tak velkou skříň pro šatní tyč, nabízí se i jiná řešení. Do úzkých a hlubokých skříní totiž lze použít výsuvné šatní tyče, do vysokých pak tyč sklopnou. 

Design

U šatní skříně je vhodné vybírat co nejvyšší model, na malém prostoru místnosti totiž dokážete uložit mnoho věcí. Na některé modely skříní se dají dokupovat nástavce, avšak nebývá to standardem. Proto volte skříň raději vyšší, abyste pak nelitovali, že se vám do ní nevejde vše potřebné. Design skříně už pak záleží čistě na vás, podle ostatního nábytku a celkového vzhledu místnosti. Pokud se necítíte na ladění jednotlivých kousků, můžete dát raději přednost ložnicové sestavě, u které budete mít jistotu, že spolu skvěle ladí.

 Do malých prostorů je vhodné volit co nejsvětlejší barvy, tak předejdete optickému zmenšení místnosti. Pokud potřebujete ušetřit místo, skvělou možností jsou rohové skříně. Možná oceníte i posuvné dveře, které nezasahují do prostoru před skříní, jenže musíte počítat s tím, že skříň nikdy neotevřete celou. Manipulace je tedy poměrně složitá. 

Zdroj obrázku: {New Africa} / Shutterstock.com

Volba materiálu

Skříně jsou nejčastěji vyráběny z lamina a masivu. Masiv je přeci jen o něco spolehlivější materiál, ovšem když najdete kvalitní lamino, nemusíte se bát, že by vám skříň nevydržela. Důležité je totiž spíše kování. U skříní z lamina si dejte pozor na tloušťku materiálu, a to zejména u dlouhých polic. Minimální tloušťka by měla být 18 milimetrů, jinak by se police mohly prohýbat.

Vybavení skříně

Mnohdy jsou velké šatní skříně využívány mužem i ženou najednou. Proto je důležité najít kompromis ve vybavení skříně. Velikost a vnitřní uspořádání záleží na tom, zda oblečení raději skládáte, nebo věšíte na ramínka. Ženy jistě ocení i pár věcí navíc, jako je věšák na šátky, zásuvky na drobné doplňky, osvětlení skříně a zrcadlo. 

Úschova lůžkovin

Vzhledem k tomu, že v ložnici trávíme čas především odpočinkem, který tvoří velkou část našeho života, je důležité počítat také s uložením různých lůžkovin. Velmi důležitou částí ložnice je také matrace. 

Hodit se vám proto mohou skříně na matrace, do kterých pohodlně uschováte v případě potřeby nejen matraci, ale hlavně také prostěradla a povlečení, které zrovna nepotřebujete. Jestliže tápete, jak zvolit matraci, aby vám přesně vyhovovala, je dobré přečíst si o jednotlivých parametrech a pak se rozhodnout dle toho, co od matrace očekáváte. A hlavně věřte, že na tomto vybavení se nevyplatí šetřit. 

Uspořádat si ložnici tak, aby v ní byl dostatečný úložný prostor pro všechno, se někdy může zdát složité. V této době je však nabídka skříní veliká, díky tomu si tak můžete vybrat zcela dle svých představ a potřeb.