Přestaňte plýtvat penězi za drahé citrony a vypěstujte si jejich nekonečné množství sami doma

Fotografie: Depositphotos

Citrony jsou považovány za jedno z nejuniverzálnějších druhů ovoce na světě, a proto se těší velkému uznání pro své široké využití.

V ájurvédské medicíně se citrony používají již tisíce let k léčbě mnoha onemocnění a mohou také pomoci zjednodušit mnoho aspektů vašeho života. Kromě toho, že jsou tyto citrusové plody zdraví prospěšné, lze je využít nejen v kuchyni, ale také jako náhradu některých kosmetických přípravků nebo k lesku nábytku. V tomto článku vám nabízíme rychlý a snadný způsob, jak si je vypěstovat doma!

Použití citronu v domácnosti

Příroda nám v podobě citrusových plodů dala skutečný poklad a většina z nás si není vědoma všech jejích předností. Ať už citrony použijete k dochucování jídel, ochucování nápojů, péči o pleť, o vlasy nebo jako zdraví, jsou ovocem, bez kterého bychom se nikdy neměli obejít.

Fotografie: Pixabay

1) Čištění lednice

Díky svým antibakteriálním vlastnostem vám citron pomůže odstranit nepříjemné pachy z lednice. Jednoduše namočte houbičku do citronové šťávy a vyčistěte s ní lednici. Můžete také nechat několik hodin působit malý vatový tampon navlhčený citronovou šťávou, který pohlcuje nepříjemné pachy.

2) Mytí ovoce a zeleniny

Nikdy nevíte, jaké pesticidy nebo nečistoty mohou být na slupce ovoce a zeleniny. Citronová šťáva je přirozeně dezinfikuje a zanechává příjemnou vůni.

3) Odstraňování zápachu z odpadků

Zapomínáte často vynášet odpadky? Aby odpadky nezapáchaly, uschovejte citronové slupky a vložte je pod pytel na odpadky.

Fotografie: Unsplash

4) Přírodní zvlhčovač vzduchu

Chcete-li odradit svůj domov a přinést do něj svěží vůni, vyrobte si vlastní přírodní zvlhčovač vzduchu! Naplňte hrnec vodou, přidejte citronovou kůru, tyčinky skořice, hřebíček a jablečné slupky. Směs několik minut povařte a poté ji přelijte do lahvičky s rozprašovačem.

5) K odstranění odolných skvrn

Pro ty nešiky, kteří si nemohou pomoci a ušpiní si své oblíbené oblečení, máme konečně řešení! Pro silnější čištění smíchejte šálek citronové šťávy s pracím prostředkem ve vaně na prádlo.

6) Čištění povrchů z nerezové oceli

K tomu stačí vytvořit pastu z citronové šťávy a jedlé sody. Zakryjte oblast a nechte působit 5 minut. Opláchněte je teplou vodou a poté je osušte čistým hadříkem.

Fotografie: Freepik

Zde je návod na domácí pěstování citronů

Citrony si můžete vypěstovat také u sebe doma, není to až taková věda, jak se může zdát. V dnešní době jsou zahradní centra hobby marketů v sezóně plné citrusových keřů. Nemusíte ale za ně utrácet peníze a můžete si zkusit vypěstovat citronovník ve své domácnosti úplně od základu.

Co budete potřebovat?

  •  1 citron
  • zemina pro květináče
  • květináč
  • plastová fólie
  • slunný prostor

Jak citron vypěstovat

Nejprve rozkrojte citron na polovinu a odstraňte z něj semínka. Řádně je očistěte, abyste odstranili zbytky dužiny, a vložte je do nádoby naplněné vodou. Nechte působit 6-7 dní a dbejte na každodenní výměnu vody. Poté, co necháte pecky týden namočené ve vodě, je vyjměte a jsou připravené k použití.

Fotografie: Piqsels

Na dno nádoby udělejte malé otvory, aby voda mohla řádně odtékat a nedržela se. Poté dejte zeminu do kbelíku a přidejte trochu vody, aby se zvlhčila. Poté, co zeminu navlhčíte, nasypte ji do nádoby a nechte po obvodu asi 2 až 3 cm volného místa. Vysaďte semínka (měla by být ještě vlhká) asi 1 cm hluboko do středu květináče. Poté postříkejte zeminu vodou a přikryjte nádobu fólií. Pomocí gumičky utěsněte okraje a tužkou udělejte do fólie malé dírky. Umístěte květináč na teplé a světlé místo, ale zatím ho nevystavujte přímému slunečnímu světlu.

Fotografie: Unsplash

Po jednom až dvou týdnech by se vám měly objevit malé výhonky. Odstraňte plastovou fólii a přemístěte nádobu na místo s větším množstvím slunečního světla. Nezapomeňte plantáž občas zalít, aby půda nevyschla, ale dejte pozor, aby nebyla příliš mokrá.

Fotografie: Unsplash

V případě potřeby ořežte odumřelé listy a zajistěte, aby byl květináč vystaven světlu alespoň osm hodin denně. Každých 6 měsíců až rok přidávejte organické hnojivo. Musíte však být trpěliví, protože může trvat až tři roky, než citroník vyprodukuje dostatečné množství citronů.

Zdroj: GardeningKnowHow, Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]