Při hubnutí po porodu mějte na paměti i své zdraví

Keto dieta - rajčatová polévka

Když nemáte čas pravidelně cvičit, můžete zkusit ketodietu, která funguje čistě na úpravě jídelníčku a dodržování několika pravidel.

Řada žen je po porodu tlačena do rychlého zhubnutí na svoji „před těhotenskou“ váhu a uchyluje se proto ke všemožným dietám, které mohou mít negativní vliv na jejich zdraví. Po porodu je důležité své tělo podpořit a nezatěžovat. Na obdobném principu pracuje ketodieta, která pomáhá tělu spalovat tuky, ale zároveň podporuje tvorbu svalové tkáně, která novopečeným maminkám mnohdy chybí.

Ketodieta má tři hlavní fáze procesu hubnutí

Ketodieta, známá také jako „proteinová dieta“ či „ketonová dieta“, staví své fungování na třech základních pilířích. Pro správný průběh diety je důležité dodržet pitný režim (2-3 litry čisté vody denně), dostatečnou konzumaci zeleniny (minimálně 300 g, maximálně 1000g denně) a pravidelnost v jídle (všechna jídla by měla mít pevně dané rozestupy a poslední jídlo by mělo být maximálně 2 hodiny před spaním).

Keto dieta - placka s česnekem

V prvním kroku před začátkem diety je důležité si stanovit počet kilogramů, které chcete zhubnout. Slouží k tomu i výpočet BMI, který snadno provedete pomocí BMI kalkulačky. BMI index vám poté určí, do jaké váhové kategorie spadáte, a vy si pak můžete snáze nastavit cíl hubnutí. S pomocí keto diet si následně projdete všechny fáze diety (váhová redukce – stabilizace – fixace) a sestavíte si vhodný keto jídelníček.

Důležité je mít pevnou vůli a dodržovat pravidla

Jídelníček v keto dietě staví na převaze bílkovin nad tuky a sacharidy v poměru 15-20% sacharidů, 15-20% tuků a 60-70% bílkovin. Omezením sacharidů je tělo nuceno začít spalovat tuky, čímž organismus získá potřebnou glukózu a jako vedlejší produkt vznikají ketonové látky, které mj. chrání svalovou tkáň, tlumí chuť na sladké a eliminují pocit hladu.

Keto dieta - čokoládové tyčinky

Tento jev se nazývá ketóza (odtud keto dieta). Ketóza je ovšem velmi citlivá na jakékoliv výkyvy – dáte-li si např. třetinku piva, nebo tukový rohlík, úplně se zastaví. Opětovné nastartování ketózy může trvat další den až dva. Tedy, k rychlým úbytkům hmotnosti a celkové efektivnosti diety dochází při striktním dodržování pravidel.

Je opravdu důležité zjistit si, co můžete při keto dietě jíst a skutečně to dodržovat. Kupříkladu se musíte vyhnout slazeným nápojům či alkoholu – nahradit je můžete proteinovými nápoji, které jsou naopak doporučené. Nejsnadnějším řešením je začít s připravenými balíčky jídel, například s keto diet mixem. Díky těmto předpřipraveným balíčkům ušetříte další čas a budete mít jistotu, že neuděláte dietní chybu.