Záchod je jednoznačně nejšpinavější částí domu a na veřejných místech se mu někteří lidé raději kategoricky vyhýbají. Přiznejme si, že lidé se raději hodiny zdrží, než aby použili veřejné toalety.
Aby lidé tento hygienický problém vyřešili, často volí jednorázové kryty na toaletu, které bývají na některých záchodcích dostupné, nebo pak jednoduše zakrývají záchodové prkénko toaletním papírem. Avšak skutečně nás tyto alternativy před bakteriemi chrání? Pojďme to zjistit. Toalety jsou živnou půdou pro bakterie, a proto jsou považovány za nečistý prostor.
Jak se ochránit před bakteriemi
Mnoho lidí se vyhýbá toaletám na veřejných místech ze strachu z nákazy. Když ale trávíte celý den venku, je těžké je nepoužívat. Dobrým nápadem je jednorázový potah na záchodové prkénko nebo toaletní papír, který zabrání kontaktu pokožky se sedátkem. Může se to zdát jako nejzdravější možnost ochrany před bakteriemi, ale je to opravdu nutné? Odpověď zní ne.
Zejména veřejné toalety mohou být často špinavé a nehygienické. Většina lidí je opravdu nepoužívá ráda, ale ve skutečnosti nepředstavují riziko vzniku onemocnění.
Vědci prokázali, že riziko přenosu nemocí nebo infekcí po použití veřejného WC je velmi nízké, pokud osoba nemá žádné otevřené rány nebo jiná zranění, která by přišla do kontaktu se záchodovým prkénkem, a zachytila tak bakterie.
Jak zabránit šíření bakterií
Jiné výzkumy také poukázaly na to, že větší pravděpodobnost, že onemocníte, je při splachování toalety. V ten moment je pravděpodobnější, že se nakazíte, protože vdechnete bakterie rozptýlené v kapkách vody. Proto je vhodné vždy před spláchnutím spustit záchodové prkénko a po každém použití ho nechat zavřené. Zabráníte tak šíření bakterií po toaletě a jejich usazování v každém koutě. Bakterie se však mohou dostat i na toaletní papír. Používat ho na ochranu před bakteriemi na záchodovém prkénku tedy není nejlepší nápad.
Kliky dveří toalet a tlačítka splachování
Je proto důležité zdůraznit, že záchodová mísa není nejšpinavější částí toalety ani nejšpinavějším místem v domě. Podle Dr. Chucka Gerbyho, profesora mikrobiologie na Arizonské univerzitě, je na záchodových prkénkách 50 bakterií na 0,00006 m².
Profesor, který se zabývá studiem přenosu nemocí v životním prostředí, tvrdí, že nejčistší z hlediska mikroorganismů a zárodků jsou záchodová prkénka a že ostatní předměty v domácnosti jsou ty, kterých je třeba se obávat.
Utěrky na nádobí a ručníky jsou také předměty, kde se bakterie množí, přestože se často používají k čištění. Podle Gerbyho obsahuje houba 10 milionů bakterií na 0,00006 m² a utěrka 1 milion. Záchodová mísa zkrátka opravdu není to nejšpinavější místo.
Ochrana před bakteriemi je však stále důležitá. Za tímto účelem vynechejte toaletní papír, který může mít opačný účinek. Po použití toalety si vždy umyjte ruce, abyste se případných bakterií zbavili.