V polském Lublinu se nachází velký areál ekonomické školy zvané Vetterów a nikdo netušil, že právě zde bude nalezena mumie. Majitel nemovitosti se po dlouhých úvahách rozhodl tento objekt zrekonstruovat, aby měli studenti lepší a modernější zázemí. Nikdo však nečekal, jaké překvapení dělníky potká při realizaci přestavby. Ve zdech domu objevili něco, z čeho doslova mrazí.
Hrůzný objev ve zdech školy
Dělníci po dlouhých dnech nekonečných prací objevili v jednom z pilířů stavby lidskou mumii. Byla velice zachovalá a zabalená v plátně. Dle úsudku historiků se pravděpodobně jednalo o egyptskou mumii. Jak se ale mohla dostat až do Polska?
Pracovník místní radnice Grzegorz uvedl v rozhovoru pro média, že ji mohl dovézt ze zahraničí tehdejší zakladatel školy August Karol Vetter, který byl zaníceným sociálním aktivistou a filantropem. Žil v období 1847 až 1907.
Pátrání po původu egyptské mumie
Tento záhadný objev překvapil nejednoho člověka, který se zabývá historií. Momentálně ještě není známé, z jakého období přesně tento člověk pocházel, rozhodně se ale jedná o velice cenný kus z éry starověkého Egypta.
Egyptské mumie
Lidské ostatky Egypťané uchovávali především prostřednictvím balzamování. Této metodě se obecně říká mumifikace. Tento proces tamější lidé praktikovali z prostého důvodu. Věřili totiž, že lidská schránka obsahuje více než jednu duši. A aby se další duše mohla spojit opět s tělem, bylo nutné jej uchovat v zachovalém stavu, proto lidi po smrti mumifikovali. Mumie ale nebyly nalezeny pouze na území dnešního Egypta, nálezy se uskutečnily i v Číně, Japonsku, nebo i v Jižní Americe.
Ve starověkém Egyptě se těm nejvýznamnějším osobnostem stavěly dokonce i takzvané sarkofágy, což byly honosné rakve vyrobené z kamene. Mohli být i různě zdobené, například zlatem, či drahými kameny. Privilegium sarkofágu měli především faraoni. Některé vzácné nálezy lze vidět i v různých muzeích po celém světě.