Žena novinářům popsala svůj boj s rakovinou. Jak dlouhá byla cesta k diagnóze, jakou léčbu pro ni lékaři zvolili i to, na co by si lidé měli dávat pozor.
Lisa Gooddyová z Velké Británie je 51letá maminka tří dětí. Ve svém zaměstnání musela téměř neustále mluvit a její hlasivky tak byly hodně namáhané. Zprvu tedy jejich únavě nepřikládala větší význam. Pak ji však krk začal trápit mnohem více a všimla si bílé skvrny na svých mandlích. Ihned se odebrala k praktickému lékaři, aby se problém vyřešil. Konečnou diagnózu se však dozvěděla více než rok poté.
Antibiotika problém nevyřešila
Problémy s krkem a mandlemi měla vlastně celý život. Trpěla na časté angíny. Zvětšených mandlí u sebe si všimla již před 15 lety a moc to tehdy neřešila. Krk byl celoživotně její slabé místo a byla na občasné nepohodlí v této oblasti zvyklá. Pak se však její problémy vystupňovaly a bílá skvrna na mandlích ji přiměla navštívit lékaře.
Ten jí nasadil antibiotika, ale to ničemu nepomohlo. Bolest přetrvávala a bylo pro ni velmi obtížné mluvit. Jako asistentka zákaznické podpory však musela mluvit většinu pracovní doby. Stanovení diagnózy zbrzdila také pandemie koronaviru, kdy byla s lékařem v kontaktu pouze prostřednictvím videohovoru. Když ji lékař konečně mohl vyšetřit osobně, poslal ji rovnou ke specialistovi. Tam jí nakonec diagnostikovali rakovinu.
Zprávu o rakovině přijala poměrně klidně
Lisa vzpomíná, že zprávu od lékaře přijala vcelku s klidem. Vlastně jí to vše dávalo smysl a zapadlo to do sebe. Cítila se odhodlaně, alespoň konečně ví, s čím má tu čest, a může začít jednat. O měsíc později tak nastoupila na chemoterapii a později i na radioterapii. Léčba samotná pro ni byla náročná. Bojovala s bolestí, ale především s neustálým suchem v ústech, které ji ovlivňovalo v mnoha každodenních činnostech.
Musela si pečlivě vybírat, které jídlo může sníst. Cokoliv suchého by ji mohlo udusit. V důsledku toho velmi zhubla. Nemohla se už také věnovat své práci, protože hlasivky potřebovaly odpočívat. Jednou ji manžel musel dokonce zachraňovat, když jí v krku uvízl kus jídla. Léčba však u ní prozatím zabrala, a tak by se mohla brzy zbavit nepříjemných problémů.
Čeho by si lidé měli všímat
Upozorňuje tak ostatní lidi, na co by si měli dávat pozor. Pokud se vám v ústech nebo v krku objevují nějaká bolavá místa, vředy nebo bílé fleky, určitě se nechejte prohlédnout lékařem. Pokud problémy neustávají, vyžádejte si specializované vyšetření. Riziko vzniku tohoto typu rakoviny zvyšuje kouření, pití alkoholu a infekce lidským papilomavirem HPV. Ten je v populaci velmi rozšířený, u většiny lidí však nezpůsobuje větší potíže. Může ovšem stát za vznikem několika typů rakoviny.
Zdroj: Mirror
Napište komentář