Příznaky stresem vyvolané gastritidy a její efektivní léčba

Stresem vyvolaná gastritida, známá také jako funkční dyspepsie, je stav žaludku, který, i když nezpůsobuje zánět žaludku, jako je klasická gastritida, může vyvolat příznaky, jako je pálení žáhy, pocit pálení a pocit plného žaludku, a je vyvolán emocionální problémy, jako je stres, úzkost a nervozita.

Tento typ gastritidy je léčitelný a lze jej léčit dietními změnami a antacidovými léky, které pomáhají zklidňovat sliznici žaludku, aby nezpůsobily pálení žáhy. Je také důležité snažit se zůstat v klidu, nepřetěžovat nervy, mít emoce obecně pod kontrolou, protože to vše je nezbytná součást léčby.

Hlavní příznaky

Hlavními příznaky stresu vyvolané gastritidy jsou bolesti žaludku a neustálé nepohodlí, ale další příznaky mohou zahrnovat:

  • Nevolnost a pocit plného žaludku

  • Nadýmání břicha a bolest

  • Špatné trávení a časté říhání

  • Bolest hlavy a malátnost

  • Ztráta chuti k jídlu, zvracení nebo nutkání zvracet

Tyto příznaky se mohou objevit kdykoli, ale zesilují v období stresu nebo úzkosti. Některé z těchto příznaků se mohou vyskytovat také u jiných typů gastritidy a mohou zmást diagnózu onemocnění.

Léčba

Léčba zahrnuje použití antacidových léků, které snižují produkci kyselosti žaludku. Rovněž se doporučuje totální klid a žádné nervování. Vhodné je relaxovat, meditovat, jíst vyváženou stravu a doporučována je také pravidelná fyzická aktivita. Skvělým domácím lékem na gastritidu je heřmánkový čaj, který má uklidňující účinky a blahodárně působí i na zažívací potíže. Vhodná je ale například také mučenka či levandule.

Vhodná a nevhodná strava

Vhodná jsou snadno stravitelná jídla: libové maso (vařené, dušené, grilované), vařená zelenina, ovoce zbavené slupky. Doporučuje se také dodržovat pitný režim. Jakým potravinám se naopak vyhnout?

Konzumovat byste neměli potraviny s vysokým obsahem tuku, uzeniny, červené maso, smažená jídla, čokoládu, kávu, kořeněná pikantní jídla, umělé čaje, slazené limonády, šumivé tablety do vody, alkohol a doporučuje se vynechat kouření.

K dalším důležitým opatřením patří: nepít během jídla, jíst pomalu na klidném místě, necvičit a neběhat hned po jídle, nejít si lehnout hned po jídle.

Fotografie: Pixabay