Proč je značka ŠKODA v Česku tak populární?

Převaha prodejů nových vozů značky ŠKODA je ve srovnání s ostatními značkami poměrně jednoznačná už desítky let. V tomto článku si ukážeme důvody, proč Češi Škodovky tak milují.

Počátky ŠKODA AUTO sahají až do roku 1895, kdy Václav Laurin a Václav Klement založili podnik na výrobu bicyklů. V roce 1925 přišlo spojení s koncernem ŠKODA a ZAČALA výroba prvních automobilů pod značkou ŠKODA, které si lidé velmi rychle oblíbili.

Od té doby sice uplynula spousta let a i automobily vypadají úplně jinak, ale faktem je, že v Česku stále nemají co do prodejů konkurenci. Našli jsme pro vás 8 dobrých důvodů, proč si pořídit právě auto značky ŠKODA.

1. Koupíte si auto s českými kořeny

I když už nějakou tu dobu ŠKODA patří pod německý koncern Wolkswagen, pořád můžete mít pocit, že jste podpořili lokálního výrobce a české lidi, kteří se pořád nějakým způsobem na výrobě vozů podílejí.

2. Škodovku vám opraví skoro všude

Výhodou je také rozsáhlá síť autorizovaných autoservisů a řada smluvních partnerů značky ŠKODA. Sice už je pryč doba, kdy jste si Favorita opravili s pomocí klíče a kladiva, ale základní servis na Octávce zvládnou i v menších autoservisech na periferiích a nemusíte kvůli němu cestovat nikam daleko.

3. Široký výběr ojetých vozů

Ojeté vozy patří díky nižší ceně mezi nejzajímavější zboží na trhu a vzhledem k současné krizi s čipy lze tento trend očekávat i do budoucna.

V roce 2021 obsadila ŠKODA první pozice. První Octavia pro sebe uzmula hned 14 % z pomyslného koláče, hned druhá byla Fabia s 11 % trhu. Pro srovnání třetí VW Passat ukrojil pouhá 3 % z trhu.

Při koupi ojetého vozu buďte velmi obezřetní a kromě fyzické kontroly vozu a testovací jízdy zkontrolujte také historii vozu pomocí VIN kódu. Zvládnete to i během prohlídky vozu na vašem mobilním telefonu. Stačí otevřít adresu www.carvertical.com/cz a zadat VIN kód vozu.

Ten najdete pod čelním sklem, v motorovém prostoru vozidla, případně na typovém štítku na předních dveřích či sloupku. Výsledek dostanete po zaplacení kartou během pár minut. Investice v řádu stokorun se určitě vyplatí. Budete mít jistotu, že nekupujete kradený vůz, nebo auto se stočeným tachometrem. 

4. Škoda patří mezi spolehlivé značky

V dnešní době jsou už na českém trhu značky, které nabízejí levnější vozy, než právě ŠKODA. Málokterá z těchto automobilek se však může chlubit stejnou kvalitou a spolehlivostí.

5. Dostupné náhradní díly

A když už se něco pokazí, náhradní díly na vozy ŠKODA jsou právě díky velké oblibě značky snadno k sehnání. Ve srovnání s díly zahraničních značek jsou také cenově dostupnější.

6. Výběr napříč kategoriemi

ŠKODA už nevyrábí jen modely Octavia a Fabia. Hledáte velké SUV, které zvládne náročný terén? Sáhněte po voze ŠKODA Kodiaq. Nebo si naopak vystačíte s městským mini vozem? V tom případě pro vás bude dokonalým společníkem malá a úsporná ŠKODA Citigo. Příznivce elektromobilů pak jistě zaujme ŠKODA Enyaq.

7. Dobrý komfort

Jednou z priorit při výběru vozu by mělo být pohodlí řidiče i celé posádky. Solidně zpracované podvozky a ergonomicky tvarované sedačky dělají z vozů ŠKODA velmi pohodlné vozy. Koneckonců i Fabia v základních verzích nabízí poměrně dost místa a pohodlí, což oceníte hlavně při delším cestování.

8. Bezpečnost na prvním místě

Bezpečnost aut je téma dneška a ani ŠKODA v tomto směru nezahálí. Vývoj je patrný jak u aktivních bezpečnostních prvků, jako jsou např. brzdy, systém ABS či asistent pro hlídání pruhů, tak u pasivních prvků, mezi které patří např. konstrukce karoserie a airbagy.