Proč jsou terasová prkna ze sibiřského modřínu tak oblíbená?

Fotografie: Shutterstock

Svůj domov můžete milovat, ale až díky terase se váš vztah k němu prohloubí natolik, že se vám již nebude chtít nikam chodit. Dobrá, možná trochu přeháníme, ovšem nic to nemění na tom, že rozšířením obytné plochy a provázáním interiéru s exteriérem můžete jedině získat.

A pokud máte šikovné ruce, nemusela by vám stavba terasy trvat déle než jeden prodloužený víkend. Budete však muset vyřešit zapeklitou otázku – jaká použít terasová prkna? Hledání ideálního kandidáta by vám mohl usnadnit následující seznam výhod nejpoužívanější dřeviny – sibiřského modřínu.

Jsou vysoce odolná

Životnost terasy je téměř neomezená, dá se totiž kdykoliv opravit a poškozené části vyměnit za nová terasová prkna. V případě sibiřského modřínu naštěstí nebudete muset renovovat příliš často. Vysoká odolnost vůči mechanickému poškození a otěru budiž příslibem dlouhé životnosti, která by neměla utrpět ani pádem těžšího předmětu.

Za zmínku stojí také nadprůměrná odolnosti vůči vlhkosti. Ta dělá z terasových prken ze sibiřského modřínu znamenitou volbu do venkovního prostředí. Své o tom vědí obyvatelé Benátek, jejichž město stojí na vodě po celá staletí právě díky této vlastnosti.

Nehnijí a odolávají mikroorganismům

Na vaší terase si budou chtít smlsnout parazité všeho druhu. Díky unikátnímu složení si však na ní nezvaní hosté příliš nepochutnají. Sibiřský modřín obsahuje větší množství taninu, který zvyšuje odolnost proti rozkladu. Pro dřevokazné houby je zase toxický arabinoglactan.  

Jsou ohnivzdorná

Pokud vám dělá vrásky představa, že vaše budoucí terasa „chytne“ při grilování, bude se vám velmi zamlouvat ohnivzdornost sibiřského modřínu. Ve srovnání např. s našimi dřevinami potřebuje na vzplanutí mnohem více času.

Nabízí skvělý poměr ceny a kvality               

Shrňme si to. Terasová prkna ze sibiřského modřínu charakterizují krásná kresba a atraktivní medové zbarvení, vysoká odolnost – a tedy i dlouhá trvanlivost, minimální kroutivost, dobrá tvarová stabilita a malá sesychavost. To vše za příznivou cenu, kterou byste u exotických dřevin s podobnými vlastnostmi pohledali. A právě tyto důvody dělají z Larix sibirica, jak zní latinský název  tohoto jehličnatého stromu, nejoblíbenější dřevo na stavbu terasy.