Proč mají ženy větší množství nežádoucích reakcí na vakcínu proti covidu

Fotografie: Freepik

Již více než rok se celá země snaží bojovat s novým typem onemocnění. Průlomem v tomto boji je bezesporu objev očkování proti novému viru. Podle posledních statistik jsou ale ženy více náchylné k vedlejším účinků na tuto vakcínu.

Koronavirus je infekční onemocnění, které se ve světě objevilo v roce 2019. Neuvěřitelnou rychlostí se začalo šířit, postihlo a ovlivnilo celý svět. Onemocnění je nebezpečné hlavně pro rizikové skupiny naší populace. Projevuje se výskytem horečky, únavou, kašlem a následným poškozením plic, které může vést až k respiračnímu selhání. 

Fotografie: Unsplash

Jaké jsou vedlejší příznaky očkování proti onemocnění? 

Jedním z hlavních vedlejších příznaků, které u sebe vakcinovaní pozorovali, je přítomnost zduřelých lymfatických uzlin. Ve většině případů se ale nejedná o nic závažného, je to pouze reakce našeho těla na vakcínu a značí nám, že vakcína funguje a že se v našem těle začíná vyvíjet imunitní odpověď. Přesto právě tato reakce u mnoha žen způsobí obavy. Častěji se totiž v tomto ohledu kontrolují, protože otok lymfatických uzlin může být také prvním příznakem rakoviny prsu.

Fotografie: Freepik

Dalším hlášeným příznakem ze strany žen je nepravidelný menstruační cyklus. Žádné ze studií ovšem nedokázaly prokázat souvislost s vakcínou, jedná se tedy spíše o náhodný projev. Vzácným vedlejším účinkem očkování je také krevní sraženina, která ale může vést až k životu nebezpečné trombóze.

Při kontrolním odběru krve byla u některých testovaných pozorována snížená hladina krevních destiček. V tomto případě se ale jedná o problém, který je obecně častější u žen, nemusí tedy přímo souviset s vakcínou.

Fotografie: Freepik

Proč jsou ženy více náchylnější na jejich projevy? 

Podle studie, která byla vedena Centrem pro kontrolu a prevenci nemocí, mají ženy na vakcínu silnější odezvy, než je tomu u mužů. Více než tři čtvrtiny hlášených vedlejších účinků na různé typy vakcín byly hlášeny právě ženami. Jedním z vysvětlení je, že velká část příznaků se týká spíše žen.

Velký vliv na to má také skutečnost, že ženy mají větší tendenci se pozorovat a kontrolovat, než je tomu u mužů. Dříve si tedy všimnou, že něco s jejich tělem není stejné, jako před vakcínou, a jdou tento stav konzultovat se svým lékařem. 

Velký vliv na tuto skutečnost může mít také hormon obsažený v ženském těle, a to estrogen. Ten totiž vyvolává silnější imunitní odpověď. Podle studie, která byla provedena k vakcinaci na onemocnění chřipkou, byla u žen v plodném věku zjištěna čtyřikrát vyšší pravděpodobnost výskytu nežádoucích účinků. Naopak vysoké imunosupresivní účinky má hormon testosteron, který je ve velké koncentraci obsažen v těle mužském.

Zdroj: Global News

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]