Odborníci popsali jasné příznaky, které jsou spojené s novým kmenem koronaviru

Fotografie: Freepik

V některých zemích se již objevil nový kmen koronaviru. Dle vědců však nejde o nic neobvyklého, protože viry obecně mutují. Pojďme si tedy říct, jak se konkrétně liší příznaky nemoci covid-19, které způsobuje mutantní verze koronaviru. Dle vědců totiž existují drobné nuance.

Nový kmen koronaviru a jeho popis

Nově objevená verze koronaviru s názvem VUI 202012/01 obsahuje dle zjištění genetickou mutaci zvanou „spike“. Ta by měla být dle vědců hlavní příčinou rychlejšího šíření mezi lidmi, než tomu bylo v předchozím případě. První případy tohoto viru byly zaznamenány na jihovýchodě Anglie. Tohle zjištění záhy způsobilo téměř paniku v ostatních částech planety. Dle dostupných informací má nový kmen koronaviru až 17 verzí mutace.

Fotografie: Depositphotos

Běžné příznaky nemoci covid-19 a projevy, které způsobuje nový kmen koronaviru

Nyní již několik měsíců známe běžné příznaky nemoci covid-19. Mezi ně můžeme zařadit horečku, suchý kašel, bolesti v krku, rýmu a ucpaný nos, únavu, infekci v trávicím ústrojí (průjmy, nevolnosti), nebo ztrátu čichu a chuti. Nová varianta koronaviru se však liší v několika bodech, co se týká projevů nemoci.

Nemocní mohou zaznamenat

  • dýchací problémy
  • celkovou zmatenost
  • přetrvávající bolest na hrudi
Fotografie: Freepik
  • zvýšenou únavnost a ospalost
  • namodralé rty a obličej

Jak nebezpečný je nový kmen koronaviru?

Výsledky studie provedené v Anglii tvrdí, že nový kmen koronaviru může způsobit větší počet úmrtí, než je tomu nyní. A protože se šíří rychleji, pravděpodobně je schopný i zahltit zdravotnické systémy (přeplnění nemocnic).

Kromě jiného se zjistilo, že nový mutantní vir se nevyhýbá zdaleka ani dětem. Zatímco běžný koronavirus způsobuje mírné příznaky u těch nejmenších, ten nový může zanechat následky. Také jsou děti stejně rizikoví jako dospělí, co se týká nákazy.

Fotografie: Freepik

 

Jak si počínat, pokud máte podezření na onemocnění koronavirem?

Ať už onemocníte běžnou verzí koronaviru, nebo tou mutantní, je vždy důležité telefonicky kontaktovat svého lékaře a poradit se s ním na dalším postupu. Zpravidla vás budou čekat testy a pokud se prokáže pozitivita, musíte být v karanténě minimálně deset dní.

Důležité je rovněž dezinfikovat zvýšeně prostory v bytě i ruce a nosit případně roušku ve společných prostorách (pokud jsou ostatní členové rodiny zdraví). Vhodná je separace od rodiny do samostatného pokoje. Při bolestech hlavy a svalů se doporučují běžná analgetika a také klid na lůžku.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]