Tato žena objevila bunkr postavený v roce 1942. Dříve sloužil coby tajný radar a komunikační bod. Ona v něm však od první chvíle viděla něco zcela jiného.
Elizabeth Stutton se usadila v anglickém Cornwallu. Nikoli však v normálním domě, ale válečném bunkru z druhé světové války. Kdysi se jednalo o jednu z prvních linií obrany proti potenciálním nacistickým útokům. Stále se v něm nacházelo vojenské vybavení i silné stěny. Jeho přestavba na obytný dům tak byla skutečnou výzvou, a to naprosto pro kohokoli. V okolí bylo mnoho výrazně přerostlé vegetace i břečťanu. To všechno vzalo časem za své. Elizabeth tak čekala spousta práce.
Přerod bunkru na domov
Bylo třeba zvýšit podlahy, současně s tím snížit stropy. Obojí totiž muselo vyhovovat izolacím, stejně jako následným instalatérským a elektrikářským pracím. Elizabeth se však nezalekla ani toho, s velkou kreativitou a neutuchajícím elánem začala celý prostor měnit k obrazu svému. Zachovala i historické dědictví, současně však celé struktuře dodala velmi moderní a elegantní náhled. Ano, bunkr je skutečně podivný objekt pro zvelebení, uvnitř však pocit válečnictví vůbec nemáte.
Interiér vás uvítá moderním osvětlením, které s původním zařízením velmi silně kontrastuje. Zrodil se tak velmi zajímavý koktejl historie, umění i ukázek moderního designu. Proměna armádní stavby je také jasným důkazem lidské schopnosti změnit temné stíny válečné minulosti ve světlo a krásu. Zanedbaný a chátrající prostor tak dostal nový život. Teď je pro majitelku domovem plným tepla a lásky.
Bunkry k dispozici nejen v Anglii
Nepotřebných armádních nemovitostí se jednou za čas zbavuje i české Ministerstvo obrany. Naposled taková akce proběhla koncem roku 2021, zahrnovala na 14 dříve neinzerovaných nemovitostí. Požadovaná kupní cena dosahovala v souhrnu 1,3 milionu Kč. I tentokrát se jednalo o velmi žádané objekty, hlavně bývalé hraniční opevnění. Šest pozemků mělo různou výměru, nejzajímavější byly dva na Prachaticku. Jeden z nich se nachází asi půl kilometrů od vodní nádrže Husinec u obce Oseky.
Většina objektů jsou tzv. řopíky, přesněji „lehké opevnění vzor 37“. Nejde o populární bunkry v zemi, ale o železobetonové pevnůstky lehkého opevnění. Ty vznikaly v rámci výstavby československého opevnění. Lidové označení vzniklo ze zkratky ŘOP, tedy Ředitelství opevňovacích prací. Tento úřad totiž výstavbu řídil a zadával externím stavebním firmám. V některých terénech vznikaly i atypické kusy.
Zdroj: Newly
Napište komentář