Dlouho utajované recepty na domácí osvěžovače vzduchu. Domácnost díky nim bude vonět celé týdny

Fotografie: Depositphotos

Pro to, aby váš domov voněl, nepotřebujete utrácet za škodlivé a chemicky napuštěné spreje. Jde to totiž i přírodní cestou.

Je dobré si nejdříve uvědomit, že pro odstranění zápachu nebude stačit jej jen přebít vůní. To je pouze dočasné řešení, ale z dlouhodobého hlediska byste se měli pokusit najít zdroj zápachu. To může být zápach z odpadu, lednice, trouby, nebo třeba nevynesený koš. Také plíseň je nebezpečným protivníkem, proto se snažte vždy příčinu odhalit. Jakmile jste si jisti, že zápach nemá příčinu u vás, ale třeba u sousedů a nebo jde zvenčí, tak přichází na scénu domácí osvěžovače vzduchu.

Fotografie: Freepik

Přírodní sprej z bílého octa

Bílý ocet nejen udržuje váš dům v kondici, ale pomáhá také s nepříjemnými pachy. Abyste si z něj udělali vlastní osvěžovač, smíchejte půl šálku tohoto octa s šálkem vody do rozprašovače a máte hotovo. Pro příjemnější vůni můžete přidat pár kapek éterického oleje, ale vůně octu se nemusíte obávat. Ze začátku je intenzivní, čímž pohltí ostatní pachy, ale za chvíli zmizí a zůstane jen svěží odér.

Smíchejte kafr a éterické oleje

Kafr je přírodní látka, která se získává ze dřeva stromu kafrovníku. Je podobná soli a má antiseptické a dezinfekční vlastnosti, čímž je pro osvěžení domu ideální. Je dobrá proti zatuchlým pachům a v kombinaci s éterickými oleji vám zajistí dlouhotrvající vůni, která jen tak nezmizí.

Fotografie: Freepik

Jak na přírodní deodorant

Benefity bílého octa jsme si zde již zmínili, ale za zmínku stojí i jeho kombinace s esenciálním tea tree olejíčkem. Tato kombinace je vhodná hlavně na záchod a do koupelny.Do půl šálku bílého octa přidejte pár kapek olejíčku a nechejte den odstát. Nalijte směs do rozprašovače a máte připraveno k použití.

Osvěžovač na bázi aviváže

Vůně aviváže snad ani nemůže být nepříjemná. Pokud ji chcete cítit pokaždé, když se vrátíte z práce, tak ji smíchejte s jedlou sodou a horkou vodou. Tři lžíce aviváže nalijte do rozprašovače, přidejte jednu lžíci jedlé sody a dolijte třemi šálky horké vody. Dobře promíchejte, aby se všechny látky spojily dohromady.

Fotografie: Freepik

I alkohol může být užitečný

Tento poslední recept na zničení zápachu je prostě neporazitelný. Do rozprašovače nalijte tři šálky vody a přidejte k nim jeden šálek denaturovaného alkoholu. Následně dodejte 20 kapek levandulového éterického oleje, protřepejte a postříkejte do prostorů, které si přejete osvěžit.

Zdroj: Goodhousekeeping

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]