Quilt – prošívaná ozdobná deka i dekorace

Quilt (kvilt) značí prošívanou ozdobnou deku. Ta se skládá celkem ze tří částí. Barevný horní díl, který je vytvářen technikou jako patchwork, pak je vnitřní měkký díl – vatelín a spodní díl tvoří podšívka. Ta může být vzorovaná, ale i jednobarevná. Všechny tři vrstvy jsou navzájem proštepované. Což funguje nejen z praktického hlediska, že se nám vnitřek nikde neroluje, ale rovněž to má svůj estetický význam.

Na spodní straně, kde je podšívka, nám tím pádem vznikne vzor. Quilit se dá použít jednak, jako přehoz na postel, jako přikrývka a také funguje podobně, jako gobelín. Můžete si jej pověsit na stěnu nebo dát kolem postele, kde nepůjde od zdi chlad. Nebo může quilt vytvořit originální čelo u postele. Jeho počátky pocházejí z Orientu. Nepříznivá doba studených zim ve 14. století v Anglii pomohla k rozšíření této techniky díky prošívání (zateplování) oděvů, přikrývek a také koberečků. Američtí osadníci nedisponovali velkým množstvím látek, a proto začali jednotlivé díly sešívat. Technika patchwork jim umožnila recyklovat. Používali obnošené či částečně zničené prádlo a zbytečky různých látek používali právě na deky.

Z praktické stránky se zrodilo umění

Postupně se však nejednalo o pouhé neuvážené sešívání zbytku látek, ale vdechli tomu jiný směr a zrodilo se nové umění. Tak jako známe z povídání našich prababiček, že seděly ženy u kolovrátku a povídali si, šití bylo považováno za jakousi společenskou událost, kdy se švadleny společně scházely. V Americe do dnešního dne patří quilt ke kulturnímu bohatství národa.

Dnešní quilty patří mezi moderní umění. Také v České republice vznikají kroužky a spolky, kde se společně tomuto umění věnují. Rovněž roste nabídka specializovaných obchodů, kde je možné nakoupit potřebné věci pro tvorbu quiltu. Pokud budete mít zájem zkusit si vyrobit ať už přehoz touto technikou nebo ozdobu na stěnu, najdete spoustu inspirace i pracovních postupů na youtube. Dokonce se množí online kurzy, které je možné absolvovat z pohodlí domova. V neposlední řadě se můžete také stát samoukem pomocí nějaké knihy, která popisuje ruční práce. Přeji hodně zábavy u vašeho tvoření a spoustu úžasných výrobků.

Obrázek: pixabay.com