Někteří z nás uchovávají máslo automaticky v lednici, jiní ho však ukládají do skřínky (spižírny), aby nebylo tuhé, ale ihned se dalo krásně roztírat na pečivo. Máslo by se mělo správně uchovávat v lednici, přestože je po vytažení tvrdé. Hlavním důvodem, proč ho skladovat v lednici je to, že může změnit svůj povrch (barvu) a žluknout.
Zatímco v lednici si zachová tvar, strukturu i barvu. Pokud jej uchováváte mimo lednici jen po určitou (krátkou dobu), pak to ze zdravotního hlediska vůbec nevadí, spíš jde o to, že utrpí vady na vzhledu.
Uskladnění másla
I když ho budete mít v lednici, pamatujte, že přebírá pachy ze svého okolí. Proto je vhodné mít jej dobře zabalené a uložené v uzavíratelné nádobě. Nemusí být nutně v chladu, stačí ta nejteplejší přihrádka v lednici. Kdyby se vám někdy stalo, že se vám pokazí lednice, pak můžete ho skladovat i ve slané vodě. Stačí uvařit vodu se solí, nechat ji zcela vychladnout a do ní pak máslo ponořit a uložit na nejchladnější možné místo.
Co s máslem, které je po vyjmutí z lednice tvrdé?
Pokud zapomenete máslo z lednice vytáhnout včas a je-li příliš tvrdé na namazání, jednoduše ho nastrouhejte na hrubém struhadle. Můžete ho pak rychle a snadno rozetřít na pečivo.
Ochucené máslo
Jestliže jste neměli čas na výrobu pomazánky, dodejte skvělou chuť máslu. Použít můžete různé koření či bylinky. Nakrájenou cibulku, pažitku, zelenou petrželku a další bylinky. Do másla můžete pro obměnu rozmíchat i rozetřený česnek nebo koření – kurkumu, červenou papriku, kari koření apod. Pokaždé tak získáte jinou chuť másla. Ochucené máslo můžete nejen mazat na pečivo, ale použít i jako předkrm – třeba zamotat ochucené máslo do plátku sýra či šunky.
Aby se máslo nepřepalovalo
Došlo vám máslo ghí a hodláte použít běžné máslo při vaření? Pak k němu přidejte špetku soli a trošinku rostlinného oleje – tak se máslo nebude při vyšších teplotách tolik přepalovat a nebude ani prskat.
Obrázek: pixabay