Díky této geniální metodě ABCDE rozpozná příznaky rakoviny kůže i naprostý laik

Fotografie: Freepik

Rakovina kůže je velmi nebezpečný problém, který není radno podceňovat. S jejím včasným odhalením vám dokáže pomoci metoda ABCDE.

Léto bude brzy tady a s ním i spousta sluníčka, koupání a opalování. Ale myslet byste měli také na zdraví své kůže. Rakovina kůže totiž patří mezi nejčastější formy této nemoci na světě a v mnoha případech může být bohužel smrtelná. Zásadní roli hraje podle serveru Healthline její včasné rozpoznání, které vám dokáže usnadnit metoda ABCDE. Ta se zaměřuje především na změny znamének na všech částech těla, přičemž pokud v závislosti na ní zjistíte, že je něco v nepořádku, neměli byste na nic čekat. Samotnou diagnózu nicméně stanoví pouze odborný lékař.

Metoda ABCDE vám dokáže zachránit život

V současné době neustále stoupá počet pacientů s rakovinou kůže. Její nebezpečí spočívá zejména v tom, že dokáže v řádech několika měsíců prorůst do hlubších vrstev kůže a odtud se šířit krví nebo lymfatickým systémem do životně důležitých orgánů, jako jsou plíce, játra nebo mozek. Právě proto je nutné dokázat ji odhalit včas a začít co nejrychleji s vhodnou léčbou. Skvělým pomocníkem může být v tomto případě právě metoda ABCDE:

  • A (Asymmetry) – Asymetrie: pokud je jedna polovina znaménka jiná než druhá, může jít o příznak rakoviny.
  • B (Border) – Okraje: nepravidelné, zubaté nebo špatně ohraničené okraje znaménka mohou být také varovným signálem.
  • C (Color) – Barva: pozor byste si měli dát na změnu barvy znaménka (různé odstíny hnědé, černé, červené, někdy i bílé).
  • D (Diameter) – Průměr: znaménka větší než 6 mm by obecně měla být sledována.
  • E (Evolution) – Vývoj: jakákoli změna velikosti, tvaru, barvy či vzhledu znaménka je důvodem k návštěvě lékaře.

Žena ignorovala časté migrény, poté toho litovala. Lékař odhalil nádor na mozku

Žena a nohy
Fotografie: Pexels

Pokud se na jednotlivé metody odhalení rakoviny kůže zaměříte, můžete onemocnění včas zachytit a zachránit si tak život. Důležité je poté dle CDC rovněž dbát na prevenci, která zahrnuje používání opalovacích krémů při pobytu na slunci, stejně tak je vhodná pokrývka hlavy i vhodné oblečení, vyhýbání se slunění mezi 11. a 15. hodinou, žádné navštěvování solária a pravidelné prohlídky u dermatologa. Na webu SvětKreativity jsme také psali, že se v Česku množí počet případů nákazy legionellou.

Zdroj: Healthline, CDC

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*