Nebojte se vyhlásit mšicím válku. Zlikvidujte tyto nezvané hosty jednou provždy

Fotografie: Unsplash

S blížícím se jarem se na naší zahradě začínají vyskytovat také nezvaní hosté.  Zjistěte, jak si poradit se mšicemi co nejefektivnějším a zároveň pro okolí nejšetrnějším způsobem.

Pokud na své zahradě naleznete mšice, není to nic, co by Vám kdokoliv záviděl. Naštěstí existuje pár osvědčených rad a účinných metod, jak si s nimi poradit. Díky nim bude pro Vás zahrada plná mšic pouhou minulostí. V určité míře mšice v ekologicky vedené zahradě nezpůsobují jejím majitelům problémy, naopak. Slouží k tomu, aby se jimi krmili pro nás prospěšní brouci, a tím dochází k jejich přirozenému hubení. V případě pěstování listové zeleniny jsou pro nás a naši úrodu nezvaným hostem a velkým rizikem.

Fotografie: Unsplash

Nemusíte vždy volit cestu plnou chemikálií

Pro boj se mšicemi lze zvolit i jemnější cestu než jsou volně prodejné chemické přípravky. Roztok, který se aplikovat i na napadené růže si doma snadno připravíme z tabáku a vody. V 1,5 litru vody povaříme 70 gramů tabáku, doba vaření je zhruba 1 hodinu. Takto vzniklý roztok ještě následně naředíme v poměru 1:1 s vodou, nelejeme so nádoby vhodné na stříkání a aplikujeme na zasažené rostliny. Přípravek nám odradí nejen mšice, ale i housenky. Je vhodný na květiny, zeleninu i ovocné stromy. Pro lepší přilnutí ke květům a déletrvající ochranu je dobré přidat do přípravku mýdlo.

Fotografie: Unsplash

Účinný postřik můžeme vyrobit i z obyčejné cibule. Nakrájenou cibuli vaříme ve vodě asi 30 minut. Následně necháme vychladnout a přecedíme. Na napadené květy nastříkáme neředěný roztok. Je totiž známá věc, že mšice odrazuje vůně, které je typická pro cibule. Stejného úspěchu docílíme také s odvarem připraveným z česneku. 50 gramů čerstvého česneku nakrájíme nadrobno a připravíme v 1,5 litru vody. Necháme vařit alespoň 3 hodiny a poté aplikujeme na napadené rostliny.

Všemocné bylinky a živočišné produkty

Na účinný postřik nám poslouží také kuchyňské koření – konkrétně oregano. Budeme potřebovat 100 gramů čerstvého nebo 10 gramů sušeného koření. Roztok připravíme smícháním s 1 litrem vařené vody. Necháme 20 minut odstát a můžeme aplikovat na napadené rostliny. Výbornou práci nám odvede také obyčejná kopřiva. Nahrubo nakrájíme 200 gramů čerstvých nebo 20 gramů sušených listů a necháme 2 dny louhovat v 1 litru vody. Musíme kontrolovat, aby nedošlo ke kvašení.

Fotografie: Unsplash

Nejjednodušším způsobem, který není nijak náročný na přípravu, je použití mléka. To zředíme s vodou v poměru 1:2 a nastříkáme na napadené rostliny. Obsažené kyselina mléčná všechny nezvané škůdce spolehlivě zahubí. Přípravek si můžeme vytvořit i z černého čaje. Do 2 litrů vroucí vody vložíme 2 pytlíky a necháme 15 minut louhovat. Po vychladnutí takto připraveným roztokem postříkáme květiny. Třísloviny obsažené v čaji mšice zahubí.

Zdroj: GardeningKnowHow

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]