Otec po transplantaci zjistí, že anonymním dárcem ledviny je jeho vlastní dcera

Fotografie: Blogotron / Creative Commons / Attribution 2.0

Muž musel podstoupit transplantaci ledviny, aby přežil. Netušil však, od koho novou ledvinu dostal. Jak to celé bylo, se dozvěděl až po operaci.

To, že rodiče by za své děti položili i život, není nic tak zcela výjimečného. V tomto případě to však byla dcera, kdo svému otci zachránil život. Musela ovšem dárcovství své ledviny utajit, protože její otec kategoricky odmítal, aby mu ledvinu darovala jeho dcera. Na videu se můžete podívat na nesmírně dojemný okamžik, kdy dcera vstoupí do nemocničního pokoje svého otce a je evidentní, že je také po operaci. Její otec si okamžitě uvědomí, co se stalo, a rozpláče se.

Transplantace byla jeho jedinou nadějí na normální život

Delayne Ivanowski, 25letá zdravotní sestra z amerického Kirkwoodu, si nedala říct. Svého otce, který za žádnou cenu nechtěl, aby mu ledvinu darovala, musela přelstít. 60letý John Ivanowski si před dvěma lety vyslechl krutou diagnózu. Zjistili, že trpí IgA nefropatií, jež postupně vede k selhání ledvin. Byl tak okamžitě zařazen na seznam čekatelů na transplantaci a jeho stav se postupně zhoršoval. Nakonec trávil až pět hodin na dialyzačním přístroji.

Jeho dcera, která se pohybuje ve zdravotnictví, věděla, že na dárce bude čekat ještě roky – a také se ho nemusí dočkat. Její otec však její neustálé nabídky, že mu ledvinu daruje, nekompromisně odmítal. „Říkala jsem si, já to udělám. Je mi jedno, že bude naštvaný. Je mi jedno, jestli mě vyhodí z domu, nebo mě bude nenávidět, nebo mi už neřekne ani slovo. Aspoň bude žít dobrý život a nebude připojený k přístroji,“ vzpomíná Delayne, jak se definitivně rozhodla, že dá otci svou ledvinu stůj co stůj.

Uvědomil si, že dostal ledvinu své dcery, a rozplakal se

John se na transplantaci připravoval s vědomím, že jde o anonymního dárce a žádné jiné informace nedostal. Byl pochopitelně nadšený a operace proběhla bez komplikací. Pak se však ukázalo, jak se věci ve skutečnosti mají. Ve videu se tak můžete podívat, jak do jeho nemocničního pokoje vchází Delaney, oblečená do nemocniční košile a připojená na kapačku.

Její otec leží v křesle, a když ji vidí, okamžitě mu dojde, proč je jeho dcera také pacientkou nemocnice. Zmůže se na jedinou větu: Proboha, děláš si ze mě srandu?“ a začne plakat. Delaney přijde až k němu a začne ho utěšovat. Její otec ještě dlouho nedokáže promluvit. Pak jsou však zachyceni na fotografiích, kde John svoji dceru objímá a líbá, jistě jí nakonec poděkoval.

Dárcům v budoucnosti nehrozí žádná zdravotní omezení

Později uvedl, že hlavním důvodem, proč nechtěl, aby mu dcera ledvinu darovala, byl strach o její zdraví. Před 16 lety totiž přišel o syna a Delaynina jediného sourozence, který podlehl vzácnému typu rakoviny. Představa, že by mohl přijít i o dceru, byla pro něj nepředstavitelná. V moderní době však darování ledviny od živého dárce už pro něj nepředstavuje téměř žádná rizika.

„Vynakládáme obrovské množství energie, zdrojů a úsilí, abychom se věnovali každému člověku, který přijde jako živý dárce. A to do takové míry, že víme, že pokud dárcovství schválíme, nebudou mít po zbytek života vyšší riziko selhání ledvin nebo jakýchkoli jiných zdravotních problémů,“ prohlásil doktor Jason Wallen, chirurgický ředitel pro transplantace ledvin na univerzitě ve Washingtonu.

Zdroj: Businesstoday

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*