Recept na rychlý borůvkový koláč

Vyzkoušejte si jednoduchý borůvkový koláč, který můžete nabídnout komukoliv. Tento koláč se velice hodí na léto, když začnou růst borůvky. 

Borůvky začnou růst na keřích v létě, ale celoročně se dají zakoupit i v obchodě. Tento koláč si tedy můžete připravit v jakémkoliv ročním období a dát si jej třeba ke kávě. Na přípravu je velice snadný a hotový jej budete mít za pár minut. Krásně provoní celou domácnost sladkou, borůvkovou vůní.

Jaké ingredience budete potřebovat?

  • 3 ks vajíčka
  • 200 gramů krupicového cukru
  • vanilkový cukr podle chuti
  • 200 gramů bílého přírodního jogurtu
  • 1 hrnek polohrubé mouky
  • 10 gramů kypřícího prášku do pečiva
  • 250 gramů borůvek
  • měkké máslo dle potřeby

Jak připravit borůvkový koláč

Vezměte si k ruce mísu a do ní dejte vajíčka a krupicový cukr. Tyto dvě ingredience ušlehejte do pěny. Do této směsi poté přidejte bílý jogurt, prosátou polohrubou mouku a kypřící prášek. Umíchejte a vypracujte hladké těsto, ve kterém nebudou hrudky.

Pokud byste měli potíže s hrudkami, vezměte si k ruce metličku a otírejte těsto po stranách mísy metličkou. Tímto způsobem byste měli hrudky rozmělnit. Není dobré mít v těstě hrudky, protože by to pak bylo v koláči cítit.

Jako další krok si připravte nádobu na koláč (kulatou formu) a dejte do ní pečící papír. Pečící papír poté pomažte máslem. Máslo zajistí krásně hladké okraje, které se nepřichytávají. Na dno formy dejte omyté osušené borůvky a na ně nalijte těsto, které již máte připravené. Vložte do trouby na 45 minut a 170 °C.

Možná se budete divit, že se borůvky dávají jako první a tím pádem budou dole. Nezapomínejte na to, že pokud nemáte otevírací formu na koláč, tak jej budete muset po dopečení vyklopit. Tím pádem se borůvky úplně na konci ocitnou nahoře na koláči.

Po 45 minutách vyjměte dezert z trouby a vyklopte jej na talíř. Koláč nechte vychladnout. Lépe vám bude chladnout v otevřeném okně nebo v místnosti, ve které bývá nejchladněji (například na tmavých chodbách nebo ve spíži). Následně posypte a dozdobte moučkovým cukrem a máte dobrotu na světě.

Ti, kteří si potrpí na sladkém, si mohou na borůvkový koláč dopřát šlehačku. Dále se ke koláči hodí káva, horká čokoláda nebo šálek čaje. Borůvky v koláči se dají nahradit i jiným ovocem. Pokud zrovna nemáte borůvky, ale rostou vám na zahradě jahody, přidejte do dezertu takové ovoce, které zrovna máte.