Recept na šťavnatý koláč z mandarinek osloví i toho největšího mlsouna

Dostali jste chuť na lahodný ovocný koláč? Pak zkuste upéct tento mandarinkový, který vás nedchne svou dokonalou šťavnatostí. Jeho přípravu zvládnou hravě i úplní začátečníci. Pochutnat si na něm můžete nejen s rodinou, ale i s přáteli a kolegy v práci.

Potřební suroviny na přípravu mandarinkového koláče

Obstarejte si před pečením tyto ingredience:

  • 10 čerstvých mandarinek
  • 4 vejce
  • 180 gramů krupicového cukru + 1 až 2 lžíce
  • 150 mililitrů mléka
  • 100 gramů rozpuštěného másla nebo 100 mililitrů oleje
  • 300 gramů polohrubé mouky
  • 10 gramů kypřícího prášku do pečiva

Jak postupovat při přípravě mandarinkového koláče?

K ruce si vezměte formu na koláč o průměru asi 25 cm. V té budete koláč následně péct. Poté se pusťte do přípravy těsta. V míse si vyšlehejte do pěny vejce s cukrem. Poté přilijte mléko, rozpuštěné a vychladlé máslo, prosátou polohrubou mouku, kypřící prášek a vypracujte metličkou či mixérem hladké a polotekuté těsto.

Nyní si oloupejte pečlivě mandarinky a vypeckujte je dle potřeby. Následně je rozkrojte na poloviny podélně.

Vrstvení surovin do koláčové formy a fáze pečení

V další fázi vystelte formu na koláč pečícím papírem a její dno vysypte asi dvěma lžícemi krupicového cukru. Pak vyskládejte na plochu mandarinky (seřízlou stranou dolů). Nakonec ovoce přelijte připraveným těstem a rovnoměrně rozprostřete.

Koláč dejte péct do trouby na cca 45 minut při teplotě 160 °C.

Servírování mandarinkového koláče

Až se koláč upeče, vyjměte jej z trouby a nechte vychladnout.

Před podáváním posypte moučkovým cukrem. K servírování se bude hodit rozhodně kopeček čerstvě ušlehané smetany, nebo třeba mandarinková či pomerančová zmrzlina.

Chybu neuděláte ani zakysanou smetanou. Skvělý bude zákusek i s křupavou drobenkou (vyrobíte z kousku másla, mouky a moučkového cukru). Přejeme vám dobrou chuť.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]