Zámečník: Nechávat přes noc klíče ve dveřích, je jako zvát zloděje na kávu. Nikdy by se v zámku neměly nechat

Fotografie: Svět Kreativity

Klíče zasunuté ve dveřích jsou velmi pohodlným návykem. Přijdete domů, necháte je v zámku, víte, kde je najdete, a nemusíte se o nic starat. Není to ale úplně pravda.

Ukázalo se totiž, že tato pohodlnost usnadňuje zlodějům cestu do vašeho příbytku. Ačkoli případným vetřelcům není nikdy možné ve vstupu plně zabránit, můžete je zpomalit a snahu o vstup jim co nejvíce otrávit. Především je ale zbytečné jim „práci“ usnadňovat tímto podstatným detailem. Ano, chápeme, že takto máte o klíčích přehled. Ten ale budete mít i v momentě, kdy bude váš svazek viset na háčku někde na chodbě.

Ramínka, drátky a šperháky

Zloděje vaše ponechání klíče v zámku nesporně potěší. Pak ho mohou snadno využít k tzv. rybaření, nebo dveře otevřít použitím zámkového párátka. Valná většina prodávaných dveřních zámků funguje na stejném mechanismu. Vložení správného klíče dovnitř uvolní vnitřní ochranu. Ta slouží proti otevření špatným klíčem. Jakmile ale tato obrana padne, může zámek snadno „rozlousknout“ i začínající lupič bez zvláštního vybavení. Což potvrdil i zámečník Pavel C., ten situaci přirovnal k tomu, že zloděje tím majitel bytu může rovnou pozvat na kávu a bábovku.

SG metoda neboli bumbing

Tohle je velmi riziková metoda, protože lupičům přináší jen výhody a jejich oběti jen problémy. Na základě klíče pro váš typ zámku si mohou zloději vyrobit univerzální model. Ten je schopen „nabourat“ přibližně 50 000 zámků stejného typu. A to do té míry, že se dovnitř dostane i naprostý amatér. Další výhodu pro lupiče je to, že jde o naprosto tichý způsob. Je k němu totiž potřeba jen klíč a kladívko, případně stačí šroubovák.

mnoho klíčů

Jak to vlastně probíhá? Zloděj zasune klíč do vašeho zámku, což ale nepůjde až nadoraz. Doklepnutím pomocí kladívka nebo hlavice šroubováku dojde k otřesu celého zámku a je vysoká šance, že mechanismus povolí. Z dálky to pak vypadá jako normální případ toho, kdy dveře nejdou otevřít úplně hladce. Kdo by si v takovém případě nepomohl něčím tvrdším, že? Kromě toho tato metoda nezanechává na zámku žádné stopy.

Vtipný zloděj a bezpečné dveře

Někteří zloději jdou tak daleko, že při odchodu z vykradeného bytu ještě zamknou. A protože pojišťovny nenajdou známky po násilném vniknutí, není událost často uznána jako vloupání. Nejlepší obranou je opatřit dveře minimálně 3. bezpečnostní třídy, které jsou proti této metodě odolné. Případně v informacích o výrobku pátrejte po údaji „antibumbing“. Vyhněte se také pofidérním nabídkám, protože nízká cena znamená kvalitu jen málokdy.

Zdroj: Caldersecurity

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]