Hasiči pravidelně vydávají varování týkající se domácích požárů. Jednoho z nich se týká i otvírání nebo zavírání dveří do ložnice. Jednoduchá věc dělá obrovský rozdíl.
Kdykoli u vás doma vypukne požár, zavřené dveře dramaticky zvyšují vaši šanci, že takovou situaci přežijete ve zdraví. Hodně lidí si pořizuje detektory kouře, případně domácí hasicí přístroje. Stojí také za to uvažovat o únikových cestách a dalších podmínkách vašeho domova. Málo lidí si však uvědomuje, že dveře ložnice mohou plnit i velmi jednoduchou, zato klíčovou funkci. Stávají se totiž základní bariérou mezi vámi a kouřem i žárem na chodbě.
Základní obrana proti ohni
Ačkoli při požárech vidíme hlavně plameny, samotný kouř je mnohdy větší riziko, než právě oheň. I při větších ohních méně lidí čistě uhoří, více se jich udusí zplodinami kouře, hlavně při ohni v průmyslových budovách nebo továrnách. Kouř se šíří rychle jakoukoli škvírou, neopatrné nadýchání může mít fatální důsledky. Dle HZSCR vám minimálně velmi zkomplikuje jakoukoli pohyblivost a možnost něco dělat, protože budete stále kašlat.
V televizním programu „Today“ se rozhodli otestovat šíření kouře a ohně do ložnice při zavřených a otevřených dveřích. S otevřenými dveřmi se kouř po celé místnosti rozšířil za pouhé 2 minuty. Na záznamu je vidět jasný rozdíl tehdy, když jsou dveře zavřené. I obyčejná deska pak zablokovala také teplo. V ložnici bylo 25 stupňů Celsia, zatímco na chodbě 926 stupňů. To je obrovský rozdíl, samozřejmě se nejedná o jedinou odlišnost.
Domácí rizika
Obecně jsou domy a byty v první řadě plné vybavení, které se velmi rychle vznítí. Krom toho z nich uniká obrovské množství toxického kouře. Jde o čalouněný nábytek, matrace, textilie i drobnosti. Hasiči mnohdy vyjíždí k ohni, který je úplně zbytečný. Jak už jsme na SvětěKreativity psali, častou nehodou je třeba rozpálený olej. Vysoké procento požárů souvisí také s tím, že lidé se doma cítí prostě bezpečně. Pak podcení i drobné nehody, ale i ty mohou být příčinou.
Vyděšený muž přivolal hasiče k hořícímu bytu. Obávaný požár byl pouze imitací krbu v televizi
Stačí něco během dětských her, vaření nebo kutilství a neštěstí je na světě. V posledních letech si dle KrizPort našly své místo v našich domovech také svíčky a aromalampy. Popularita roste, málokdo si je však vědom rizika. Faktem zůstává, že ještě 10 cm od svíček může být teplota 200 stupňů Celsia. Nejhorší je pak dát svíčku pod něco hořlavého a podcenit vzdálenost. Obvykle s tím, že „tak daleko to přeci nechytne.“ Když už to pak „blafne“ je pozdě.
Napište komentář