Nedělejte stejnou chybu jako většina lidí, kteří vylévají vodu po vaření brambor do odpadu. Má celou řadu dalších využití

Fotografie: Depositphotos

Odvar z brambor většina z nás vylévá do odpadu. Věděli jste však, že má všestranné využití nejen v lidovém léčitelství, ale i v domácnosti? Inspirujte se zajímavými tipy, kterými si dozajista rozšíříte obzory.

Praktické tipy, jak využít odvar z brambor

Vodu z loupaných a vařených brambor použijte následujícími metodami:

  • Hnojení pěstovaných plodin na zahradě: když necháte vodu z vařených brambor vychladnout, můžete ji posléze použít k zalévání rajčat, paprik nebo i okurek. Díky této tekutině doplníte rostlinám potřebné množství draslíku, železa, hořčíku, nebo vápníku. Kromě jiného perfektně zeleninu ochráníte před škůdci a chorobami.
Fotografie: Freepik
  • Zahušťování polévek: stále používáte klasickou jíšku? S bramborovou vodou již nemusíte. Díky obsahu škrobu váš pokrm dokonale zahustí. Hodí se nejen do polévek, ale i omáček.
  • K léčbě kašle a horečky: i v lidovém léčitelství lze odvar z brambor upotřebit. Ještě teplý jej dochuťte cibulí, pepřem a vypijte. Některé babské rady tvrdí, že bramborová voda dokáže eliminovat i ledvinové kameny a má příznivý vliv na játra a žaludek.

  • K odstranění vodního kamene: odvarem z brambor dokonale vyčistíte třeba i rychlovarnou konvici s usazeninami. Stačí dovnitř nalít ještě horkou vodu, nechat zchladnout, pak protřepat, vylít a propláchnout.
  • Pro krásnější vlasy: nemusíte utrácet vysoké částky za kondicionéry v drogériích. Odvar z brambor prý podpoří krásu hřívy. Jen jej přes vlasy přelijete, necháte působit pár minut, a nakonec umyjete klasickým způsobem. Doporučovaná je tato kúra zejména pro tmavovlásky.
Fotografie: Freepik
  • K vyčištění mýdlových stop z vany či umyvadla: bramborová voda má také velmi dobré čistící účinky, proto ji můžete použít k omývání koupelny. Usazeniny a mýdlové skvrny zmizí v mžiku.

  • Pro úklid kuchyně: čistící efekt bramborové vody využijete dokonale i k vyleštění příborů, nebo k vydrhnutí připálených hrnců. Výborně tekutina působí i při čištění trouby.
  • K obnovenému vzhledu linolea: máte ve svém domově natažené linoleum a je tak trochu zašlé? Když jej vytřete bramborovou vodou, mělo by značně prokouknout.

Další možné využití odvaru z brambor

Některé babské rady rovněž tvrdí, že proplachování dutiny ústní bramborovou vodou zmírňuje příznaky zánětu dásní a také pomáhá potlačit zápach z úst. Tato tekutina prý pomůže i v momentech, kdy vámi zmítá nepříjemná kocovina. Bramborovou vodu nechte zchladnout a popíjejte po doušcích, zklidní dle všeho i žaludek.

Fotografie: Freepik

Bramborovou vodu můžete použít i na pleť a tělo

Odvar z brambor lze použít i v kosmetice, což ocení zejména dámy. Konkrétně tedy jako tonikum na obličej pro hladší pleť nebo k zeštíhlení a vyhlazení problematických partií na těle. Výborná je údajně i koupel s bramborovou vodou. Pleť po ní zvláční.

Zdroj: Better Homes & Gardens