Rýži má rádo mnoho lidí, ale skutečně málo z nich ji umí připravit pořádně tak, jak se má. Japonští kuchaři se ovšem naštěstí podělili o svá tajemství.
Vaření je součást běžného života, jelikož člověk se prostě bez jídla neobejde. Je dobrý pocit si moct připravit různá jídla, jako je pečené kuře, čína, či jakékoliv jiné dušené maso s omáčkou. Co ale může tento celý pokrm zkazit je moment, kdy se vám nepovede rýže. To vám buď zbývá to zkusit znovu, dát si brambory a nebo jíst jen hlavní chod bez přílohy. Proto je dobré vědět, jak se rýže správně připravuje.
Ne každému se rýže vždy povede
A to je asi největší problém s rýží obecně. Jak mít jistotu, že bude chutná a nebude se lepit? Pro mnoho lidí to je jako loterie, která se nedá ovlivnit. Tak to přitom vůbec není, jakmile totiž víte, jak rýži připravit, tak se vám tento problém nikdy nemůže stát. Jako první musíte začít už výběrem rýže. Člověk si kolikrát řekne, že je jedno, jestli koupí nějakou za pár korun či si trochu připlatí.
Pravdou ovšem je, že když investujete do trochu kvalitnější, tak se ani tak moc finančně nezruinujete a ve výsledku se to vyplatí na chuti. Nyní je důležitá i příprava před samotným uvařením. Začněte tím, že rýži dáte do studené vody na cca patnáct až dvacet minut . V tu chvíli dojde k odstranění přebytečného škrobu, kvůli kterému by se mohla na talíři nepříjemně lepit.
Co udělat, aby byla vždy lahodná
Jakmile bude rýže ve vodě dostatečně odleželá, nebojte se ji i několikrát za sebou pořádně propláchnout. Opakujte to do té doby, dokud vám z ní nepoteče čirá a čistá voda. Klidně se nebojte ji i jednou propláchnout vařící vodou například z konvice, celý proces to urychlí. Nyní se můžete vrhnout na samotné vaření.
Hrnec napusťte vodou a rýži do něj vložte, následně dejte na sporák a přiveďte k varu. Když dojdete do bodu varu, tak ji takto vařte jen osm minut. Následně přiklopte pokličkou, oheň vypněte a rýži nechejte v hrnci okolo třiceti minut nasávat páru. Po této době ukrojte kousek másla, které do rýže vhodíte, promícháte, zakryjete pokličkou a počkáte dalších patnáct minut, aby se jím nasákla.
Díky tomuto bude vláčnější a krémovější. Jestliže jste dělali omáčku z masa či hub, tak ji můžete do hrnce vložit místo másla. Jestliže ji děláte čistě se zeleninou, tak ji přidejte do rýže spolu s máslem. Ať už zvolíte metodu na přípravu jakoukoliv, buďte si jisti, že se vám s těmito triky vždy povede. Dobrou chuť!