Česká seniorka kvůli chybě ČSSZ pobírala příliš malý důchod. Roky neměla ani na základní potřeby

Fotografie: Freepik

Seniorka, která dříve pracovala ve Švédsku, dosáhla jen velmi malého důchodu. Chyba měla být podle všeho na straně ČSSZ.

Česká seniorka skončila ve finančních potížích kvůli malému důchodu. Ten totiž měla mít podle ombudsmana, který jí pomáhal, mnohem vyšší a Česká správa sociálního zabezpečení prý udělala chybu ve výměru. Společně proto zkusili požádat o vyřešení situace a zároveň vyplacení doplatku, který ji náležel. Za příčinou celé problematiky poté byla skutečnost, že byla během svého života důchodově pojištěna v ČR a ve Švédsku.

Nedostala důchod, který ji celou dobu patřil

Když dojde na žádost o přiznání starobního důchodu, spousta lidí zjistí, že věc není úplně prostá. Nebo jsou překvapeni z výše (nebo spíše níže?) svého důchodu. Většina lidí si totiž nehlídá svou evidenci důchodového pojištění, mění často zaměstnání a zaměstnavatelé v čase zanikají, takže dokládat následně po desetiletích své příjmy může být věc opravdu náročná, uvádí web ČeskéDůchody. Natož když člověk pracuje v zahraničí.

Zmíněná žena měla podle evropských předpisů získat důchodové pojištění z obou zemí, ale nárok ji vznikl pouze na ten ze zahraničí. Její příjem však ani zdaleka neodpovídal minimálnímu důchodu v zemi, kde má trvalé bydliště – tedy České republice. Tuto skutečnost se proto rozhodla společně s ombudsmanem začít řešit a pokusit se zpětně získat peníze, které jí skutečně náleží. Na ženu se nicméně od roku 2011 vztahoval jiný zákon.

Od roku 2025 v Česku platí nové zásadní změny, které zasáhnou každého zaměstnance

Potíže s důchodem z obou zemí

Ten se týkal především účastníků odboje a odporu proti komunistickému režimu. „Minimální výši starobního důchodu disidentky tvořila celá základní výměra důchodu a speciální procentní výměra určená pro účastníky odboje a odporu proti komunismu,“ vysvětlil dle serveru TN ombudsman Křeče s tím, že jí postupem let neustále doplatky zanikaly a ona žádné peníze nedostávala. Až v roce 2017 úspěšně požádala o švédský starobní důchod.

šetření
Fotografie: Freepik

Ten byl ovšem znovu příliš malý a nedosahoval ani české minimální dávky. Kvůli tomu se žena dostala do velmi náročné situace a neměla ani na zaplacení každodenních potřeb. Naštěstí se jim společně situaci podařilo společně vyřešit a během minulého roku seniorka získala všechny peníze, které ji náležely zpět. Chyba byla především na straně ČSSZ. Na webu SvětKreativity jsme psali, že na nízký důchod si stěžuje i Václav Upír Krejčí.

Zdroj: TN, ČeskéDůchody

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*