Sháníte přezůvky do školy pro vaše dítě? Máme pro vás pár tipů, na co si dát před koupí pozor

Ať už je vaše dítě zkušený školák, či zrovna usedne do školní lavice poprvé, boty na přezutí jsou jednou z věcí, které je třeba věnovat dostatečnou pozornost. Povíme vám, na co si před jejich pořízením dát pozor.

Jak vybrat bezpečné boty na přezutí?

O tom, jak špatný vliv může mít na vývoj nohy právě nevhodně zvolená obuv, už jste dost možná četli mockrát. Řekněme si tedy, jak vlastně vybrat takové boty, které noze neuškodí a udrží ji v bezpečí. Ať už vybíráte obuv k jakémukoliv účelu, vždy je nutné, aby splňovaly určitá pravidla. Bezpečná obuv pro dítě by měla být:

  • měkká
  • ohebná
  • lehká

Podobně důležité ale je také jejich správně zvolená velikost. V botě by totiž mělo zůstat asi 10–15 mm místa. Tento nadměrek je třeba zhruba každé tři měsíce zkontrolovat, a v případě, že noha povyrostla, pořídit boty nové. Obzvlášť u přezůvek je nutné, aby v nich děti zvládly protáhnout prsty. Je vcelku běžné brát právě výběr takových bot na lehkou váhu, ale ve skutečnosti v nich děti stráví vcelku podstatnou část dne, proto je třeba i při výběru školních přezůvek dbát na to, jak je bota stavěna. Dětské nohy rostou často až neuvěřitelně rychle, proto je třeba, aby obouvaly takové boty, které jim nezdeformují rostoucí chodidlo. Můžete se to zdát jako věda, ale v každé prodejně s obuví vám s výběrem rádi poradí. Pokud navíc zvolíte měkkou, lehkou a ohebnou obuv ve správné velikosti, nemůžete šlápnout vedle.

Co může způsobit špatně zvolená obuv?

Důvodem, proč je dobré držet se při výběru bot zmíněných rad, je především zdraví (nejen) nohou. Špatná obuv může způsobit deformaci chodidel, která může mít v budoucnu na svědomí například bolesti zad, bolesti kloubů nebo propad klenby. Nesprávné boty mohou ale z krátkodobého hlediska způsobit třeba i kuří oka či otlaky a zarostlé nehty.

Jaké přezůvky zvolit?

Jako přezůvky do školy jsou obecně nejvhodnější boty s pevnou patou. Pro nejmenší děti tak určitě nepořizujte klasické pantofle, které jsou sice téměř synonymem pro přezůvky, ale na nožky prvňáčků určitě nepatří. V takových botách je velké riziko, že se z nich noha při chůzi vyzuje, což nemusí například na schodišti dopadnout vždy dobře. Větší děti chůzi v kvalitně zpracovaných pantoflích zvládnou, pro menší děti ale budou vhodné bavlněné bačkůrky s dostatečně prostornou špičkou a opatkem. Takové by měly nosit ideálně po celý první stupeň, kdy je noha tvořena chrupavčitým skeletem. Jedny bačkůrky ale určitě nevydrží na celý jeden rok – jak již bylo zmíněno, růst dětské nohy je mnohdy až raketový, a velikost přezůvek je tak třeba pravidelně kontrolovat. Dbejte také na to, aby byly boty vyrobené z prodyšných materiálů, ve kterých se dětem při nošení nebudou potit nohy nebo tvořit nepříjemné otlaky či dokonce plísně.

A kde takové přezůvky do školy sehnat?

Pokud sháníte bačkory do školy a tenisky na tělocvik pro vaše dítě či jakékoliv další obutí pro vás, vsaďte na CCC. V kamenných prodejnách CCC i na jejich e-shopu najdete množství bot, doplňků i sportovních potřeb, bez kterých se nástup do školy a kroužků neobejde. Už víte, které přezůvky obuje vaše dítě?