Šicí stroj, nebo overlock? Obojí!

Rády byste si ušily najaký pěkný módní kousek? A co vám v tom brání? Pořiďte si šicí stroj a pusťte se do šití. Ještě před tím by ovšem bylo dobré absolvovat nějaký krejčovský kurs. Co vy víte, třeba se z vás stane módní návrhářka. I ty nejzvučnějších jmen nějak začínaly.

U šití platí to samé jako u jakéhokoliv jiného řemesla. Když ho ovládáte, mohou pod vašima rukama vznikat pěkné kousky. Bez tří věcí se však neobejdete – bez nadšení, kapky talentu a k tomu určeného šicího stroje.

Základ, zlatý střed či stroj pro náročné?

Moderní šicí stroje jsou nadmíru sofistikovanými zařízeními. Ty profesionální zvládají několik stehů a ušijí vám i kabelku. To ale hodně předbíháme. Pokud se šitím začínáte, zvolte spíše šicí stroj pro začátečníky. Tedy stroj adekvátní vašim krejčovským schopnostem. Na těch při výběru vhodného modelu záleží nejvíce. Na trhu najdete šící stroje pro začínající švadlenky představující jakýsi levný základ, středně pokročilé, kterému se také říká zlatý střed, ale i profesionální švadleny, které volí stroje pro náročné.

Mechanický a elektrický

Obecně se však šicí stroje dělí na mechanické a elektronické. Ty v podstatě šijí za vás. Faktorů, jimiž byste se při výběru šicího stroje měly řídit, je však víc. V potaz vezměte i frekvenci jeho využívání, tedy jak často na stroji budete šít. A především jak náročné šití od svého nového parťáka budete vyžadovat. Rády byste třeba, aby váš stroj vyšíval? Pak svou pozornost zaměřte na vyšívací stroje. Samostatnou kapitolou pak jsou průmyslové šicí stroje.

Overlock není šicí stroj

Pokud to se šitím myslíte vážně, neměly by vaší pozornosti ujít ani overlocky. Respektive byste měly investovat jak do šicího stroje, tak i overlocku. Tyto mašinky se totiž doplňují. Respektive overlock zvládá činnosti, na něž je šicí stroj (až na výjimky v podobě profesionálních modelů) krátký. Látku dokáže sešít, obnitkovat i oříznout.

Cena šicích strojů

Nejlevnější šicí stroj Brother vhodný pro začátečníky vás na e-shopu eshop.brother-czech.cz vyjde na něco málo přes tři tisíce korun. Nejdražší šicí a vyšívací stroj stejné značky však může být až stonásobně dražší. Zkrátka záleží na vašich nárocích. Každopádně víte, co se říká? Že i s malým kašpárkem se dá hrát velké divadlo. I s levným strojem jinými slovy můžete ušít model hoden návrhářky zvučného jména.