Mnoho začínajících zahrádkářů řeší v tomto období otázku skladování sklizené mrkve. Existuje hned několik variant, jak docílit toho, že si vaše zelenina zachová čerstvost a tím i hodnotné vitamíny. Inspirujte se následujícími tipy, které vám značně usnadní život.
Skladování v písku jako nejlepší varianta
Ideálním metodou, která jednoznačně zachová čerstvost mrkví, je skladování zeleniny v písku. K tomuto účelu potřebujete rozměrnější kbelík či bedýnku ze dřeva (může být i plastová), staré noviny a větší množství jemného písku. Před skladováním mrkve očistěte od zelené natě, ponechte však na vrchu alespoň půl centimetru stonků.
Popraskané mrkve dejte zamrazit, nebo zpracujte. Zeleninu zásadně neomývejte. Poté na dno kyblíku či bedýnky rozložte staré noviny (silnější vrstvu), ty zasypte řádnou vrstvou písku, a nakonec na něj vyskládejte příslušné mrkve.
Opět zasypte pískem a takto opakujte, dokud neuskladníte všechnu zeleninu a nevyplníte nádobu. Bednu nebo kyblík umístěte nejlépe do chladné a temné místnosti, kde není přílišná vlhkost vzduchu.
Podobně můžete skladovat i červenou řepu a brambory
Kromě mrkve lze do písku uložit i červenou řepu a brambory. V těchto případech postupujte zcela identickým způsobem, jako u mrkve. Tak zachováte zelenině všechny hodnotné látky (vitamíny a minerály) a šťavnatost.
Zamražení jako nejzazší možnost
Některé hospodyňky sklizenou a očištěnou zeleninu ze zahrádky zamrazují v plastových sáčcích či miskách. I tento způsob je možný, avšak ubírá mrkvi, řepě, nebo bramborám na čerstvosti. Také je nutné takto skladovanou úrodu co nejdříve zpracovat.
Před zamrazením sklizené, očištěné a pokrájené druhy zeleniny krátce ponořte do vroucí vody, poté prudce zachlaďte vodou studenou a až posléze úrodu vložte do mrazáku. Myslet byste měli i na to, že například houby je dobré před mražením podusit.