Možná jste tento zajímavý plod zahlédli v obchodě, možná vám jeho cizokrajný název absolutně nic neříká. Ať tak či onak – pluot je plod, který vznikl zkřížením dvou druhů oblíbeného ovoce – meruňky a švestky. Svou barvou a skvrnitým vzhledem připomíná brontosauří vejce a je proto často takto přezdíván.
Ačkoli jsou pluoty ve světě známé již několik let, cestičku k nám – do České republiky – si vyšlapaly až před nedávnem. Už jste ochutnali tento netypický, avšak vzhledem i chutí zajímavý plod?
Historie
S pluoty jsme se poprvé mohli setkat v roce 1989, kdy byly uvedeny na trh. Za jejich vznik vděčíme nebraskému biologovi Chrisu „Floydowi“ Zaigerovi, který s tímto nápaditým ovocem přišel. Dnešní podobě ale předcházelo několik generací, kdy probíhali pokusy o dokonalé zkřížení. Původně byl v 19. století vyšlechtěn plumcot, jenž obsahoval přesnou polovinu švestky a přesnou polovinu meruňky. Zaiger pak tento zkřížený plod dále využil pro velmi složitý proces hybridizace. Ten probíhal v tom stylu, kdy byl pyl velice opatrným způsobem přenášen pomocí malého kartáčku a to všechno za přísných klimatických podmínek.
Meruňka a švestka? Z obou jen to nejlepší!
Plody pluot obsahují 70% švestky a 30% meruňky. Vyznačuje se svou typickou, avšak velice zajímavou a sladkou chutí, díky které si dokáže získat srdce – a chuťové buňky – nejednoho z nás. V anglických zemích si pluot dokázal vydobýt své zasloužené místo na špičce mezi chuťovými lahůdkami a ačkoli byl tento plod výsadou jen cizích zemí, dnes si ho můžeme vychutnat i tady u nás. Pokud jste ještě pluot neochutnali, jelikož se bojíte jeho výrazné chuti, rozhodně tak učiňte. Sami sebe totiž připravujete o dosud nepoznaný chuťový zážitek, který rozhodně stojí za to. A pokud vás pluot nezaujme nebo vám nezachutná, pamatujte, že všechno se má zkusit.
Na podzim doslova ideální!
Pluot představuje vitamínovou bombu. Je stále oblíbenější především u dětí – kvůli sladkosti – ale může posloužit jako výborná svačinka plná vitamínů i pro dospělého jedince. Spojením meruněk a švestek totiž vzniklo jedinečné ovoce, obsahující vitamín A a C, minerální látky a vlákninu, nehledě na jeho vysokou výživovou hodnotu. Oceníte ho proto především v podzimním nečasu, kdy se počasí mění jako na houpačce a neustálé teplotní výkyvy nemají příznivý vliv na náš organismus. Pluot můžete považovat za ideálního pomocníka proti nachlazení nebo chřipce.
Obrázek: pixabay