Jak vtipně naučit dítě jíst ovoce a zeleninu

Rodiče, jejichž děti milují ovoce a zeleninu, jsou ušetřeni trápení. Naopak rodiče dítek, které ovoce a zeleninu odmítají, čeká konfrontace s vlastní fantazií. Většina dnešních dětí dává přednost nezdravým polotovarům a sladkostem všeho druhu. Mnohdy za to rodiče vůbec nemohou, protože své udělá reklama a kolektiv, kde se dítě vyskytuje. Přesvědčovat dítko, že ovoce a zelenina obsahuje mnoho zdraví prospěšných látek, by se nejspíš minulo účinkem.

Místo sušenek ovoce

Určitě mnoho z vás bude mít ještě v paměti, jak některé druhy ovoce byly pro nás velkou neznámou. Tudíž i nehoráznou dobrotou. Místo sušenek nám rodiče na svačinku pravidelně dávali porci ovoce či zeleniny. I my jsme měli období, kdy jsme v jídle vzdorovali, přesto byly potraviny mnohem zdravější, než je tomu dnes. Jak tedy dítě přesvědčit, aby jedlo zdravé potraviny? Inspiraci jsem našla ve svých vzpomínkách, kdy mi můj tatínek zdobil chleba se sýrem kresbou kytiček, medvídka a dalších kreativních nápadů. Salám nebo tvrdý sýr včetně zeleniny vykrajoval cukrářskými vykrajovátky. Je pravda, že i dospělý člověk jídlo vnímá očima. U malých dětí tomu není jinak.

Ovocné kytičky

Pro menší děti zbavte jablíčko hrubé kůže a vykrojte jádřinec. Nakrájejte jablíčko na plátky a pomocí vykrajovátek na cukroví vytvořte kytičky, srdíčka a další tvary.

Stejně tak můžete připravit i melounovou pochoutku. Z melounu, který je měkoučký půjdou různé tvary vykrojit mnohem snáze. Vhodné je také kiwi, ale určitě vás napadne spoustu dalších možností. Nemusíte být bůhví jak zruční, tyto ozdoby určitě zvládnete.

Zeleninové hranolky

Dožaduje se po vás dítě nezdravých hranolek, které máte k obědu? To, že máme doma malé drobečky, ještě neznamená, že začneme jít kaše s ním. Jednoduše připravte mrkvové hranolky a dip z bílého jogurtu. Děti se chtějí rodičům podobat a dožadují se stejného jídla. Malé dítě absolutně nepozná rozdíl a bude spokojené.

Fotografie publikována se svolením nenetus Photography/FreeDigitalPhotos.net