Špagety v boloňské omáčce jsou vděčnou klasikou

Je to ten nejslavnější recept na italské těstoviny, často špagety, s masovou omáčkou. Dostal jméno podle města Bologna, kdy se objevil poprvé. K tomuto receptu budete sice potřebovat více surovin, ale výsledek stojí za to. Jestli chcete na oběd nebo večeři poznat svého přítele nebo překvapit přátele, tohle bude ideální pokrm, kterým je ohromíte.

Boloňské špagety jsou oblíbeným receptem i u nás

Na tento recept budete potřebovat:

  • 400 gramů pšeničné mouky
  • 4 vejce
  • 300 gramů mletého hovězího masa
  • 100 gram celeru
  • 100 gramů mrkve
  • 500 gramů oloupaných rajčat

Připravte si také 100 g parmezánu, 3 kousky šalotky, 1 větvičku rozmarýnu a olivový olej. Samozřejmostí je koření podle vaší chuti. Nejdříve si připravte těsto. Rozbijte vejce a rozmíchejte do hladka s moukou. Těsto zakryjte potravinovou fólií a nechte odležet v chladu asi 30 minut.

Rozdělte těsto na tři stejné části a rozvalte ji válečkem. Použít můžete také domácí těstovinový stroj na tloušťku 1,5 mm. Osušte těsty na obou stranách. Výsledné plátky těsta opatrně naviňte na váleček. Nejdříve si je ale posypte moukou. Odstraňte rolku těla z válečku a nakrájejte na dlouhé, tenké proužky.

Použijte nejlépe špagetový nástavec na těstovinovém stroji. Špagety poté obalte v troše mouky. Oloupejte veškerou zeleninu a nakrájejte cibuli, mrkev a také celer. Předehřejte si pánev a zeleninu na ni osmažte současně s rozmarýnem.

Mleté maso přidejte, až se odpaří šťáva ze zeleniny

Všechny ingredience poté promíchejte a dále smažte na pánvi. Přidejte oloupaná rajčata ve vlastní šťávě a poté je rozmačkejte vidličkou.

Domácí špagety vařte po dobu tří minut v osolené vodě. Měly by být připravené „al dente“, což znamená na skus.

Nakoupené špagety vždy vařte podle pokynů na obalu. Špagety podávejte s omáčkou a důkladně promíchejte.

Podle chuti můžete přidat parmezán nebo si udělat domácí masové koule, které se k omáčce také skvěle hodí.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]