Akné je nejčastěji spojované s dětmi v pubertálním věku. Ve skutečnosti však není problémem pouze dospívajících. Vyskytnout se může snadno i u lidí dospělých. Pojďme si tedy osvětlit několik mýtů, které jsou spojené s tvorbou nepříjemných pupínků na obličeji.
Akné rozhodně není o věku a vliv nehraje ani pohlaví
Dle průzkumů se potýká s aknózní pletí až 80 procent lidí různých věkových kategorií, tudíž je jasné, že akné není jen problém „puberťáků“. U těch je samozřejmě výskyt pupínků patrný zejména mezi patnácti až sedmnácti lety.
Někteří dospěláci však tvrdí, že akné se jim vytvořilo i ve věku 25 let a výše. Docházet může dokonce k chronickému kožnímu onemocnění, které se nazývá akné vulgaris. To je spojené se zánětem mazových žláz. Tento stav častěji postihuje dámy mezi třicátým až padesátým rokem života.
Akné nevzniká kvůli špatné očistě pleti
Spojitost nečistot na obličeji a akné je snad nečastějším mýtem, který mezi lidmi koluje. Faktory, které vedou k tomuto kožnímu projevu jsou jakýmsi komplexem. Například akné vulgaris bývá způsobované hormonálními poruchami, které zapříčiňují nadměrnou produkci mazu.
Svou roli při vzniku aknózní pleti hrají i genetické faktory, porucha imunitního systému, nebo životní prostředí (např. UV záření, kouření, znečištění ovzduší). Určité vlivy na kvalitu pokožky na obličeji má i druh stravy, kterou konzumujete a v neposlední řadě i nesprávná kosmetická péče.
Akné a sluneční paprsky
Pokud jste někde zaslechli, že sluneční paprsky mohou akné vyléčit, pak jste na omylu. Slunce naopak zánětlivý stav pokožky zhoršuje. UVA a UVB záření totiž způsobuje vazodilataci (rozšíření) cév a v důsledku toho vzniká erytém. Nadměrné opalování v teplých měsících tak není při vzniku akné nikterak příhodné.
Akné je faktická kožní nemoc, nikoliv jen chvilkový estetický problém
Akné se řadí mezi chronická kožní onemocnění. Má fáze klidovější bez výsevu, a pak takové, kdy k rozvoji pupínků dochází. U akné vulgaris dokonce dochází nejprve k nezánětlivým erupcím a dále k tvorbě zánětlivých pustul a cyst. Postiženými oblastmi jsou nejčastěji obličej, hrudník a záda. Růžovka (zarudnutí kůže) se zase více vyskytuje na tvářích, na bradě a na čele.
Abyste se vyhnuli případnému zhoršení kožní nemoci zvané akné, je potřeba včasně podstoupit dermatologické vyšetření. Odborník pak určí vhodnou léčbu.
Proč pupínky nemačkat?
Odborníci nedoporučují mačkání pupínků, které se na obličeji nebo jiných částech těla objevují. Takto můžete údajně zánětlivý proces ještě více zhoršit. Také je možné, že si rukama roznesete bakterie i do zdravých částí pokožky. A co je podstatné, mačkání akné způsobí trvalé následky v podobě nevzhledných jizev a zabarvení kůže.
Akné a léčba
Pokud zaznamenáte opakovaný výsev pupínků na pleti, je potřeba navštívit dermatologa, který doporučí vhodné léky. Nejvíce se předepisují lokální antibiotika, která efektivně pomohou akné zahojit.