Sportovní obuv: Jaké by měla mít vlastnosti?

Sportovní boty jsou důležitou součástí výbavy každého sportovce, ať už je to rekreační běžec nebo profesionální atlet. Zkrátka bez správné obuvi nemůžeme očekávat bezpečné a pohodlné sportování. Pojďme se zaměřit na klíčové vlastnosti, které by takové sportovní boty měly splňovat.

Materiál sportovní obuvi

Jedním z nejdůležitějších parametrů je materiál sportovních bot. Ovlivňuje nejen komfort, ale také životnost a výkon při sportu. Typickými materiály, které se pro výrobu sportovních bot používají, jsou speciální syntetické materiály, které jsou prodyšné. Mezi oblíbené patří také kůže, textilie a různé kombinace materiálů.

  • Syntetické materiály, jako je například nylon nebo polyester, jsou odolné, lehké a rychleschnoucí. Často jsou pro sportovní boty využívány díky své ohebnosti a schopnosti odvádět vlhkost pryč, což je u sportu žádoucí. Často tak narazíte na syntetické materiály právě u běžeckých bot nebo bot na tenis či fitness.
  • Kožené boty patří mezi tradiční obuv, která se vyznačuje vysokou kvalitou, pevností a odolností. Kůže se v čase dokáže přizpůsobit tvaru nohy, což zajišťuje pohodlí i oporu, není ale vhodná pro všechny druhy pohybu. Využijete ji pro sportovní aktivity, které se vyznačují vysokou oporou nohy. Horská turistika, fotbal nebo basket jsou druhy sportu, které si se speciálními koženými boty rozumí.
  • Textilie jsou obecně lehké a prodyšné. Mohou být součástí boty, které jsou využívány na běh, chůzi nebo fitness.

TIP: Pánské sportovní boty můžete vybírat na: https://sportano.cz/sportovni-boty-panske.

Typy sportovních bot podle aktivity

Různé druhy pohybu vyžadují i různé vlastnosti obutí a bot obecně. Každý druh sport je specifický a pro podporu výkonu je potřeba vybrat co nejlepší obutí, které vám pomůže v pohybu a zároveň minimalizuje rizika zranění. Na jaké boty můžete nejčastěji narazit?

  • Běh: Pro běh je důležité vybrat boty s dobrým odpružením, které absorbují nárazy během pohybu, a chrání tak klouby a svaly.
  • Tenis, volejbal, basket: Tyhle druhy sportu vyžadují rychlé změny směru, prudké výpady i běh, což představuje pro nohy velkou zátěž. Je důležité vybírat boty s dobrou oporou v kotníku, abyste předešli zranění kloubů.
  • Rugby, fotbal: Týmové sporty vyžadují boty s dobrou stabilitou a pevnou oporou. Klíčová je také podrážka, která by měla být protiskluzová.

Velký výběr sportovních bot najdete na Sportano.cz.

Na podrážce záleží

Podrážka sportovní obuvi hraje obrovskou roli pro poskytování stability i komfortu pohybu. Pro běh je ideální podrážka s hladkým profilem, který minimalizuje tření. I tady ale záleží na tom, jaký terén vás při běhu čeká. Existují totiž různé druhy běžeckých bot právě podle terénu.

Pro terénní sporty, turistiku či horské kolo je zase vhodná podrážka s hlubším profilem, který poskytuje lepší oporu v nerovném terénu. Turistické boty si snadno vyberete tady: https://sportano.cz/turisticke-boty-panske.

Materiál ovlivňuje směr pohybu, odpružení i protiskluzovost. Nejčastěji je využívána sportovní podrážka, která poskytuje skvělé vlastnosti na různých površích a je odolná vůči opotřebení.