Správně zvolený jistič pomůže snížit výdaje na bydlení

Popularitě nájemního bydlení dávno odzvonilo. V dnešní době už neskýtá jistotu dlouhodobého, neřkuli trvalého bydlení. Stále větší počet lidí se tedy vydává cestou pořízení vlastní nemovitosti. I když je často třeba financovat její koupi hypotékou nebo využít jinou formu úvěru, za dům nebo byt, který je opravdu náš, vynaložené prostředky bezesporu stojí. Pokud se pustíme do realizace stavby, bude čekání na vysněný domov delší, zato ale budeme mít naprostou jistotu, že je dům postaven v souladu s našimi představami a požadavky. Při pořízení starší nemovitosti nás zase obvykle čeká rekonstrukce, která je nezřídka nakonec rozsáhlejší, než jsme plánovali.

Elektroinstalaci nebývá třeba řešit pouze u novostavby

Stavíme-li, jsme si už počátku jisti, že jedním z nezbytných kroků bude i zavedení elektřiny. Často je rozsáhlá rekonstrukce rozvodů, nebo dokonce kompletní nová elektroinstalace nezbytná i u starší nemovitosti. I když je totiž elektřina v domku po babičce zavedená a dosud vyhovovala, moderní rodině již stávající provedení stačit nemusí. Naučili jsme se používat celou řadu přístrojů a vysavač s pračkou již dávno nejsou vrcholem techniky v našich domácnostech. Mikrovlnná trouba, myčka, hned několik počítačů a dalších chytrých zařízení se najde téměř v každé domácnosti. A nesmíme zapomínat ani na rychlovarné konvice, televizory, fény, mixéry, čističky vzduchu a další zařízení, která nám usnadňují život. Každý z nich spotřebovává elektrickou energii a pokud je uvedeme do provozu najednou, může poddimenzovaný jistič způsobit výpadek proudu. U trojfázového rozvodu dokonce stačí přetížit jedinou z fází. Proto je třeba zvolit dostatečně silný třífázový jistič. Při malém odběru energie tak může být dostačující jistič 10A, u vyšší spotřeby je vhodné zvolit alespoň jistič 16A.

Příliš silný jistič zvyšuje výdaje

Chceme-li šetřit svou peněženku, nikdy bychom neměli hlavní jistič zbytečně naddimenzovat. Od jeho hodnoty se totiž do značné míry odvíjí výše pravidelných plateb za elektřinu. Vždy bychom ovšem měli nechat malou rezervu pro další spotřebiče, které plánujeme používat.