Architektka koupila starou zrezivělou garáž. Přeměnila ji na 3patrový dům s impozantním vnitřkem

Fotografie: Depositphotos

Šlo o pokus, zda dokáže na malém pozemku s nízkým rozpočtem vybudovat plnohodnotné bydlení pro jednu rodinu. Na výsledek se můžete podívat ve videu.

Marta Nowická je úspěšná designérka. Tento projekt však pro ni byl speciální, protože to bylo její vlastní bydlení, které mělo vzniknout. Nemovitosti a pozemky v Londýně, kde žije, jsou velmi drahé a běžný člověk se musí zadlužit na mnoho let, pokud chce nemovitost pořídit zrovna zde. To však ona nechtěla, proto vyčkávala. Když se na internetu objevil inzerát na prodej staré garáže v severovýchodní části Londýna, věděla, že to je to, co potřebuje.

Chtěla, aby dům nevyčníval v okolní zástavbě

Garáž byla stará a zanedbaná, se zrezivělými dveřmi. To, co pro ni bylo opravdu hodnotné, byl pozemek pod ní. Stála před velkou výzvou, na 44 metrech čtverečních mělo vzniknout pohodlné moderní bydlení s dostatkem světla i prostoru. Zároveň však dbala na to, aby dům i vnějším vzhledem zapadl do okolního prostředí, kde převažovala stará zástavba pro Anglii tak typických cihlových domků.

Na fasádu tedy přišlo šindelové obložení, které imituje starou cihlovou zeď. Omezený půdorys ji nutil k tomu, aby metry čtvereční získala výstavbou do výšky. Dům je nakonec třípatrový a má velkorysou podlahovou rozlohu 126 metrů. Aby dům v nižší zástavbě příliš nevyčníval, rozhodla se spodní patro umístit zčásti pod úroveň terénu. Tady je umístěna technická místnost a krásný obývací pokoj.

Dům je plný denního světla

Celý dům má velmi důmyslně řešené prosklení, a to tak, aby ve všech místnostech byl dostatek světla. To sem proniká především z horních pater, protože boční zdi jsou obklopené zástavbou nebo zelení, a tak by přízemí a první patro trpěly nedostatkem denního světla. Celý dům tak díky přístupu světla působí velmi prostorně a poskytuje nádherné výhledy do zeleně.

moderní kuchyně
Fotografie: Freepik

Vyhrála si i s originálními nápady, které hned tak jinde neuvidíte. Do třetího patra si tak umístila sprchu, která má prosklený strop. Při sprchování se tedy může kochat výhledem na hvězdnou oblohu. Zadní část domu je kvůli přísunu světla celá prosklená. Před zraky zvědavců však před ni nechala postavit cihlovou zeď s otvory. Ta stále propouští dostatek světla, ale kolemjdoucí do domu nevidí.

Náklady na pořízení byly výrazně nižší

Interiér je sladěný do posledního detailu. Základní myšlenkou bylo držet se ducha staré kůlny, ve které najdete dřevěné trámy, zrezivělé nářadí a měděné trubky. Hlavními materiály jsou tedy kov a sklo. Důmyslně řešené osvětlení a originální interiérové prvky tak daly vzniknout jedinečnému místu k bydlení.

Když procházíte domem, nemáte pocit, že jste v husté zástavbě, spíše někde v přírodě. Přestože je dům luxusní, náklady na jeho pořízení byly mnohem nižší, než kdyby si žena takovou nemovitost kupovala od makléře na trhu s nemovitostmi. Úkol se jí tedy podařilo splnit na jedničku a vy se ve videu můžete pokochat originálními řešeními, které tato talentovaná designérka vymyslela.

Zdroj: HomeHacks