Stárnutí s grácií a zachováním si zdravého rozumu do vysokého věku

Kdo by nechtěl stárnout s grácií a zůstat zdravý a vitální, co možná nejdéle? Stáří je bezva, pokud člověku slouží zdraví a netrpí, při každém vstávání z postele či gauče. Samozřejmě existují věci, které ovlivnit nelze, ale jsou i věci, díky kterým si bezproblémové stáří můžeme zajistit sami. Je to životní styl. Tedy to, jak na tom jsme fyzicky i psychicky. Pojďme se společně podívat na to, co spojuje ty nejzdravější a nejstarší seniory světa.

 • Z 95% rostlinná strava – zelenina, ovoce, luštěniny, celá zrna a ořechy

 • Sklon k jídlu s nízkým obsahem kalorií včetně občasného půstu

 • Pravidelná fyzická aktivita

 • 7 až 8 hodin spánku za den

 • Optimistický přístup k životu

 • Pravidelný kontakt s rodinou a přáteli

Pohyb

Cvičení aerobního typu s vysokou intenzitou (jako je jogging, jízda na kole nebo plavání) mají schopnost obrátit hodiny zpět. Studie zjistily, že asi 30 minut intenzivního cvičení 5x týdně pomáhá zpomalit proces stárnutí a vyvrátit mnoho chorob, udržet člověka ve zdravějším těle, bez větších bolestí. Méně namáhavé cvičení, jako je chůze nebo sekání trávy, může být také velkou výhodou, pouze s menším účinkem.

Půst

Mnoho kultur má jako součást svých tradic období půstu nebo kalorického omezení. Výzkum v posledních několika desetiletích objevil, že tato období půstu mohou podporovat zdravé stárnutí. Studie na zvířatech také ukázaly, že podávání potravy v množství pouze 80% vypočítaných kalorických potřeb vedlo ke zpomalení procesu stárnutí a ke snížení nebo zpoždění nemocí souvisejících s věkem.

Dlouhodobý půst je však nepříjemný a potenciálně nebezpečný pro mnoho lidí, zejména u lidí ve věku 65 až 70 let nebo u lidí, kteří skočí do půstu po hlavě. Mnohem lepším řešením, které prospívá většině lidem s nejmenším nepříjemným účinkem, je tzv. přerušovaný půst nebo půst jeden až dva dny.

Půst pomáhá posílit naše zdravé buňky a umožňuje našemu tělu zbavit se a recyklovat poškozené buňky procesem zvaným autofagie. Někteří lidé nyní omezují svůj příjem potravy každý den na 8 až 12 hodin nebo méně, aby v průběhu půstu mohli dojít k autofagii. Některé koření, jako je kurkumin, zázvor a ženšen, a potraviny jako káva, zelený čaj, čočka, houby a borůvky spolu s pravidelným fyzickým cvičením také stimulují autofagii.

Vyladěné geny

Vědci objevili geny, které pomáhají kontrolovat náš proces stárnutí a mohou být vyladěny, aby se naše těla mohla omladit. Mezi tyto geny patří sirtuiny, které mají hlavní roli v každodenním ošetření těla. Bohužel aktivita sirtuinů se stárnutím klesá. Toto snížení aktivity je způsobeno poklesem hladiny molekuly nazývané NAD +, která hraje klíčovou roli při produkci buněčné energie. Bylo zjištěno, že přirozeně se vyskytující látka, nikotinamid ribosid, která se nachází ve stopových množstvích v potravinách, jako je mléko, významně zvyšuje hladiny NAD +

Jedním z aspektů stárnutí, které podle všeho děsí více lidí než cokoli jiného, je demence, zejména ve formě Alzheimerovy choroby. Hipokampus je struktura ležící hluboko v mozku, která se zdá být klíčovým regulátorem paměti a naší nálady. Hipokampus je obvykle první částí mozku, která se s věkem zmenšuje.

Nyní víme, že v našem hipokampu je možné pěstovat nové mozkové buňky a předcházet důsledkům jeho smršťování. Doplňky stravy jsou jedním ze způsobů, jak můžeme podpořit zdraví mozku v průběhu stárnutí. Bylo prokázáno, že omega-3 mastné kyseliny, kurkumin, kofein a vitamíny B12, folát, A a E a minerální zinek podporují zdravý mozek.

Cvičení a přerušovaný půst také podporují růst nových mozkových buněk, zatímco strava s vysokým obsahem cukru, s vysokým obsahem tuku odrazuje růst nových mozkových buněk. Chcete-li prožít bezstarostné a pohodové stáří:

 • Omezte příjem cukrů a tuků

 • Hýbejte se, cvičte, tancujte, choďte do přírody, zahradničte

 • Zařaďte občas půsty

 • Stravujte se zdravě, vyváženě, jezte hodně rostlinné stravy

 • Dostatečně spěte

 • Zaujměte optimistický přístup k životu