Staří lidé mají zvláštní vůni. Důvodem ale ve většině případů není špatná hygiena

Fotografie: Getty Images

Určitě jste si všimli, že prakticky všichni staří lidé mají poněkud zvláštní odér, který je pro všechny téměř stejný. Ať už se o sebe starají sebelépe, ať jsou v perfektní zdravotní kondici, takzvaný „pach staroby“ zakrýt nejde, vždycky se projeví.

Přemýšleli jste někdy o tom, jaké jsou jeho příčiny, a proč jej vydávají všichni starší lidé? Odpovědi na tyhle otázky najdete v našem dnešním článku.

Nejde o špatnou hygienu

První vysvětlení, které většině z nás přijde na mysl, je špatná hygiena. Ale ta v tomto případě nehraje prakticky žádnou roli. Řada seniorů se osobní očistě věnuje více než poctivě. Kromě toho chodí denně v čistém prádle, často velmi elegantním, byť podle módy minulých let či dekád, neboť mají dojem, že vypadat elegantně ke stáří patří. A přesto i oni chtě nechtě vydávají typický odér, který je tématem tohoto článku.

Přirozená reakce pokožky

Ve skutečnosti je na vině hlavně přirozená reakce pokožky lidského těla na proces stárnutí. Stejně jako jiné lidské pachy, také typický odér starých lidí je výsledkem chemických procesů v lidské kůži.

Fotografie: Freepik

Lidská kůže časem přirozeně oxiduje. A zatímco u mladých lidí se buňky, včetně buněk pokožky, regenerují poměrně snadno a rychle, s postupujícím věkem se regenerace výrazně zpomaluje. Kůže tak má větší sklon vydávat zvláštní odér, o němž mluvíme.

A protože proces stárnutí pokožky nelze navzdory reklamám na všemožné zázračné krémy a další kosmetické produkty nijak výrazně ovlivnit, je dobré si uvědomit, že podobný odér bude dříve či později vydávat pokožka každého z nás. Jde totiž o naprosto přirozený proces. Podobný jev ostatně můžeme zaznamenat i u zvířat, byť jde pochopitelně o jiný odér.

Obvykle po čtyřicítce

Tento odér se obvykle začíná projevovat po 40. roku života, byť svou roli pochopitelně hrají také genetické predispozice konkrétního jedince. Po dosažení tohoto věku se u lidí začíná výrazněji zvyšovat produkce aldehydu 2-nonenal, na který se při oxidaci rozkládají složitější mastné kyseliny. A protože 2-noneral není rozpustný ve vodě, není možné jej omýt běžnými mycími prostředky.

Fotografie: Freepik

I přesto však existují faktory, které mohou pach staroby zhoršit. Většina starých lidí je jim bohužel pravidelně vystavena, jedná se totiž například o některé léky, respektive účinné látky. Jejich vedlejším účinkem může být vysušování pokožky, zejména některých citlivějších partií, což vede k rychlejší tvorbě 2-noneralu.

Mezi další faktory, které pach staroby obvykle zhoršují, patří například nedostatečný pitný režim a nedostatečná nebo nesprávná hygiena. Oba tyto faktory znovu vedou k vysoušení pokožky.

Podobně je na tom i nadměrná konzumace alkoholu, zejména pálenky, ale také kouření. A protože na vysušování pokožky se podílí i nikotin, škodí také elektronické cigarety.

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]