Starší osoby mají zvláštní vůni. Odkud se vlastně bere, skoro nikdo neví. Chybně si většina lidí myslí, že jde o špatnou hygienu

Fotografie: Depositphotos

Většina starších lidí v důchodcovském věku má skoro stejnou vůni, které si nelze nevšimnout. Možná vás vždy zajímalo, odkud se vlastně vzala.

Pokud jste někdy byli v kontaktu jen třeba s prarodiči, jistě jste si všimli, že mají takovou zvláštní vůni. A nejen oni. Například při vstupu do domova důchodců vás tento zápach skoro až omráčí a mnoho lidí je z toho zmatených. Z čeho pochází? Může za to špatná hygiena či snad nevhodné stravovací návyky? Příčin je vlastně hned několik.

Chemické reakce probíhají v každém těle

Základní příčinou je ovšem stárnutí a to, jak se metabolismus v průběhu let mění. Samozřejmě, že nejvíce to ovlivní kůži, jelikož je největším orgánem lidského těla. Zápach, který starší těla produkují, je spojen s chemickou sloučeninou 2-nonenal.

Fotografie: Unsplash

Ta se uvolňuje, když omega-7 mono nenasycené mastné kyseliny přirozeně přítomné v kůži oxidují a degradují. U lidí starších 40 let se chemická sloučenina 2-nonenal produkuje daleko rychleji. Čím starší člověk je, tím více k tomu dochází a vzniká z toho zvláštní vůně, kterou nemůžete je tak smýt z pokožky.

Co dalšího tento zápach způsobuje

Existují i další faktory, jako je například dehydratace. S přibývajícím věkem mají lidé menší žízeň a to vede k tomu, že denně nevypijí dostatečné množství čisté vody. Sloučenina 2-nonenal je poté více koncentrovaná a dochází k silnějšímu zápachu. Samozřejmě i hygiena hraje svou roli. Pro starší lidi je obvykle obtížné se často sprchovat a především tomu tak je, pokud trpí revmatismem či artritidou.

Fotografie: Unsplash

Nedokážou se o své tělo postarat tak, jak je potřeba, a to míru zápachu samozřejmě zvětšuje. Nakonec i některé léky vzniku zápachu napomáhají. Ať už starší osoba trpí cukrovkou, vysokým krevním tlakem, artritidou či Alzheimerovou chorobou, vyžaduje si to doživotní braní léků, což tělo ovlivňuje.

Jak se zápachu mohou zbavit?

Chemickou sloučeninu 2-nonenal nelze z těla jen tak umýt, není totiž rozpustná ve vodě. Jediná cesta, jak se nepříjemné vůně zbavit, nebo ji alespoň omezit, spočívá v udržování zdravého životního stylu. Starší osoby by měly dbát na pravidelné cvičení, vyváženou zdravou stravu, a rozhodně by se měly vyhnout nadměrné konzumaci alkoholu či kouření cigaret. Zároveň je i důležitý pravidelný spánek, aby si jejich tělo mohlo dostatečně odpočinout.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]