Super tip na léto! Vyrobte si vertikální zahradu z palet

Fotografie: Freepik

Trápí vás nedostatek místa na zahradě? Ať už toužíte po nějaké té zelenině navíc nebo okrasných květinách, vertikální zahrada to za vás vyřeší. Jestli máte přístup k paletám, na nic nečekejte a pojďte se do toho s námi pustit!

Co všechno budete potřebovat?

Palety jsou úžasný materiál. S trochou fantazie se z nich dá vyrobit opravdu cokoliv. Na vertikální zahradu si připravte dvě dřevěné palety, smirkový papír, sponkovačku, vrtačku, nůž, šrouby, netkanou textilii, zeminu a sazeničky. Chybí vám něco? Podívejte se na srovnání cen a nakupte si to co nejvýhodněji.

Postup výroby vertikální zahrady z palet

Vytvořte květináče

Jedna paleta vám bude sloužit jako základ, z druhé palety použijte jen 3 plaňky. Otočte základovou paletu vrchem dolů. Právě na její podstavě vytvoříte květináče tak, že na spodek 3 „nožiček“, na kterých paleta běžně stojí, přivrtáte 3 plaňky z druhé palety. Nezapomeňte si na výrobu obléct pánské pracovní kalhoty. Využijte kapsy, ať máte hřebíky pěkně po ruce.

Jestli se vám paleta zdá ošklivá, před vrtáním ji opracujte smirkovým papírem. Stačí ji jen trochu začistit, rustikální vzhled je teď trendy a na zahradu se hodí, takže nemusí být úplně dokonalá.

Připevněte netkanou textilii

Netkanou textilii dejte dovnitř květináčů. Slouží hned dvojímu účelu ­– vysypeme do ní hlínu a ona zabrání tomu, aby vypadávala ven. A zároveň zadržuje vlhkost ze zeminy, která by se jinak vsakovala do dřeva. Netkanou textilii připevněte pomocí sponkovačky. Určitě ve vašem vybavení do dílny chybět nebude.

Přečnívající textilii uřízněte nožem, nebo si vezměte k ruce hodně ostré nůžky. Okraje ještě trochu přehněte směrem dovnitř a zajistěte sponkovačkou, ať květináč působí čistě a upraveně. Kdyby látka vykukovala ven, nevypadalo by to hezky.

Vertikální zahradu postavte na místo

Ať už jste vybrali jakékoliv místo, nezapomeňte vertikální zahradu pečlivě připevnit. Počítejte se zvýšenou hmotností. Jakmile do ní nasypete zeminu a zasadíte zeleň, kilogramy půjdou nahoru.

Zasaďte rostliny!

Poslední a nejpříjemnější krok je před vámi. Přineste si pytel se zeminou a naplňte ji do paletových květináčků. Neplňte je až po okraj, počítejte s tím, že i samotné rostliny nějaké to místo zaberou a také je potřeba je po zasazení trochu pokrýt substrátem. Tak aby se vám do květináčů všechno pěkně vešlo.

Sazenice si ještě v květináčích rozmístěte po paletě a rozmyslete si, kam je zasadíte, aby se vám to doopravdy líbilo. Nezapomeňte, že některé rostliny vyžadují více místa, jiné zase můžete sázet jednu vedle druhé. To samé platí o zalévání a světelných podmínkách.

A sázení? Lopatkou vydloubněte malou díru, vyndejte sazeničku z květináče a přesaďte ji do palety. Jemně zatlačte dovnitř a navrch překryjte malou vrstvou hlíny.

 

Pozor na ošetřené dřevo

Vybírejte palety, které nejsou z ošetřeného dřeva. Přítomnost chemikálií by mohla rostlinám ublížit. Tím spíš, jestli chcete sázet bylinky nebo zeleninu pro zpestření vaší kuchyně. Škodliviny by pronikly do hlíny, ze které by se zase dostaly do samotné rostliny a následně i do vašeho trávicího traktu.

Jestli ale chcete vertikální zahradu z palet jen na okrasu, klidně po ošetřeném dřevu sáhněte. Nebo si palety natřete sami na nějaké veselé barvy, které zapadnou do vaší zahrady a budou vám dělat radost.

Co pěstovat ve vertikální zahradě z palet?

Květináče z palet nejsou příliš hluboké. Proto zde raději nepěstujte rostliny a květiny, které zapouštějí hluboké kořeny. Co bychom vám doporučili?

  • Bylinky: bazalku, libeček, petržel, koriandr, pažitku, tymián, rozmarýn, mátu.
  • Zelenina: listovou  zeleninu, hrášek, mini rajčata.
  • Ovoce: jahody.
  • Květiny: letničky, případně nějaké trvalky v kombinaci s travinami. Zajímavého efektu dosáhnete, když do spodních částí umístíte květiny, které rostou směrem dolů, například nějakou plazivku. A do horních pater květiny, které rostou směrem vzhůru.