Sušte prádlo v domácnosti tak, aby vás nepřekvapilo vlhko a nebezpečné plísně

Fotografie: Pixabay

Během chladných a nepříznivých podzimních a zimních měsíců je sušení prádla venku mnohem obtížnější. Pokud máte sušičku, máte i o starost méně, s výjimkou prádla, které v sušičce sušit nelze. Jestliže však sušičku nemáte, je vaše jediná možnost sušení prádla uvnitř na stojanu, šňůře v koupelně či na radiátorech. Přinášíme tipy, pro sušení prádla uvnitř.

Jak jistě víte, sušení uvnitř se příliš nedoporučuje, kvůli tvorbě plísní a zvýšení vlhkosti. Jenže někdo jinou možnost nemá.

Praktické tipy na sušení prádla uvnitř

  • Ideální místo pro sušení prádla je takové, kde je nejvíce denního světla/sluníčka. Rozhodně sušák s prádlem nedávejte do ložnice, kvůli sporům plísní.

Fotografie: Freepik
  • Skvělou pomůckou při sušení prádla je větrák. Ten umístěte tak, aby foukal na prádlo, nedávejte však přímo pod sušák. Pokud chcete, aby se vzduch dostal také ze spodní strany, umístěte sušák na nějaký podstavec, aby byl výše a vzduch mohl lépe cirkulovat.

  • Sušák s prádlem umístěte v blízkosti okna, ať můžete větrat. Nemusíte mít okno otevřené stále, ale pravidelně větrejte. Díky tomu snížíte vlhkost v místnosti a zamezíte případnému výskytu plísní.

  • Jako nejlepší místnost pro sušení prádla vyšla v testech kuchyně, ale samozřejmě ideálně během noci, aby prádlo nenačichlo různými pachy z vaření. Nebo během dne, pokud víte, že nebudete vařit. Máte-li však malou kuchyni a není v ní pro sušák místo, postavte jej jinam – třeba do obýváku. Každý dle svých možností.

  • Jestliže máte koupelnu s oknem, pak můžete sušit prádlo právě tam a pravidelně větrat, pustit odvětrávání, aby se nadbytečná vlhkost odváděla pryč.

  • Investujte do odvlhčovače – sušení prádla uvnitř zvyšuje vlhkost ve vašem domě a vytváří nadměrnou kondenzaci, což zvyšuje riziko vzniku plísní a vlhkosti. Odvlhčovač může bojovat proti vlhkosti v domácnosti a pokud je umístěn vedle stojanu na prádlo, může zkrátit dobu sušení. Odvlhčovače také pomáhají vytvářet zdravější vnitřní prostředí.

  • Další možností je pořízení vyhřívaného stojanu na prádlo. Vyhřívaný stojan pomáhá sušit prádlo rychleji a vejde se na něj více prádla, než na radiátory. Navíc tolik nevysušují a neničí prádlo, jako radiátory.

  • Košile, vesty, svetry, bundy pověste na ramínka a rozmístěte různě po bytě/domě. Opět volte taková místa, kde lze větrat a víte, že bude prádlo rychle usychat.