Existuje hned několik rad, co dělat, pokud jste napadeni medvědem. Ještě víc se jich pak týká toho, jak takovému setkání předejít. Někdy k tomu ale skutečně dojde.
Vzhledem k frekvenci však takový zážitek stále patří ke zkušenostem na celý život. A to zvlášť tehdy, když neproběhne zcela standardně. Společnost na ochranu přírody se domnívá, že je v první řadě podstatné dát o sobě vědět. Medvěd se totiž ve většině případů od lidí stahuje. Tyto šelmy celkově špatně vidí, k hledání cesty proto používají především sluch. Nejlepší je tedy v klidu ustoupit a neutíkat. Švéd Ralf Persson ale tohoto nedbal.
Pejskař, který se nezalekl
Tento turista udělal dokonce pravý opak. Byl zrovna se svým psem na procházce lesem, když se mezi kmeny objevil právě medvěd. Nestál na místě, velkou rychlostí se blížil právě k Ralfovi. Ten ale místo jakéhokoli vyklizení pole začal hlasitě křičet, mávat rukama a navíc vykročil přímo k mohutnému zvířeti. Jestli tedy může někdo říkat cokoli o nervech z oceli, je to právě on. Pro medvěda šlo o děsivý projev, takže zvolil taktický ústup zpět do lesa.
Prevence blízkého setkání
Medvědi se často vyskytují v destinacích, kde jsou oblasti přírody málo navštěvované turisty. Asi nejpověstnější jsou v tomto ohledu americké národní parky. Prvním bodem je tedy držet se turistických tras, jak jen je to možné. Procházíte-li pak neznačeným terénem, pokud možno mluvte, či si aspoň zpívejte. Můžete to také doprovodit nepřirozenými zvuky jako je kovové cinkání. Zvířata se o vás dovědí včas a mají snadnou možnost se vám plně vyhnout.
Během pohybu terénem se mějte na pozoru hlavně ráno a večer, tehdy jsou nejen medvědi nejaktivnější. Přes den je riziková hustá vegetace, kde mohou odpočívat, platí to také pro zdroje potravy – lesní plody apod. Opět platí včasné dávání najevo své přítomnosti. Zlomte klacek na zemi, ťukejte do stromů, ozvěte se zkrátka nahlas. Současně respektujte místo jako medvědí domov, nevstupujte tedy do rezervací a dalších jasně vyhrazených prostor.
Medvěd na zadních
Jakmile se medvěd postaví na zadní, kupodivu to neznamená automaticky výhružné gesto. Jak už bylo zmíněno, mají slabý zrak. Vyšší pozice jim proto dovoluje lepší přehled o okolí. Zachovejte proti i v takovém případě klid, z místa odcházejte pomalu. Mluvte klidným a hlubokým hlasem, tak vás medvěd pozná jako člověka. Ve většině případů ihned uteče. Mnohdy medvěd útok jen předstírá, nebudete-li se aktivně bránit, ztratí o vás zájem.
Zdroj: Newly
Napište komentář