Tenisky: boty se slavnou historií i současností

Fotografie: Shutterstock

Kdo z nás by neměl v botníku nějaké tenisky? Jedná se o boty, které nás oslovují svojí univerzálností, rozmanitostí tvarů a typů i pohodlným nošením. Málokdo ale ví, jak dlouhá a bohatá historie tenisek je. Tento druh obuvi totiž hrál v minulosti různé role a měl v našich botnících různé postavení. 

Tenisky a jejich minulost

Tenisky jsou boty mnoha generací, které se s oblibou nosí dodnes a stále hrají mezi botami významnou úlohu. Tenisky měly vždycky v rukávech jedno eso, je jím především pohodlí. Vlastně ne tak docela obyčejné plátěné nebo kožené boty s gumovou podrážkou jsou dnes doplňkem při cestě do společnosti, stejně jako obuví pro sport. Mají zkrátka velmi široké využití, to běžné i to zcela nevšední. Na trhu se dnes navíc nabízí nespočet druhů tenisek v nejrůznějších barvách.

Tenisky mohou mít mnoho podob. Některé z nich s námi procházely i naší historií. Mnoho z nás si pamatuje tenisky-cvičky ze spartakiádních let, kdy v nich cvičenky a cvičenci stáli v řadách pevně na značkách a tenisky jim pomáhaly vykonávat dobře všechny pohyby a při došlapu nebyly nohám příliš na obtíž. Hned poté se začaly drát do popředí slavné tenisky Prestige, které představovaly jiný typ tenisek, zato neméně oblíbený. Pohodlná obuv, která je velice dobře udržitelná v čistotě, se tak stala mezi lidmi rychle oblíbenou a samozřejmě také dobře prodejnou.

Historie tenisek ve světě je ale mnohem delší. Tenisky jsou produktem z doby 19.století, kdy americký chemik a vynálezce Charles Goodyear vynalezl metodu vulkanizace kaučuku pro zpracování a výrobu pneumatik. Tato metoda byla využita i při výrobě bot. Vulkanizovaná guma byla pevnější a pružnější. Bylo tak jednodušší vyrábět obuv s gumovou podrážkou. 

Na přelomu 19.-20. století se rozvinul trh s bohatým sortimentem tenisek, které se tehdy začaly prodávat ve velkém množství. Nepředstavujme si ale velkou rozmanitost barev či tvarů, protože ta tehdy nebyla ještě zdaleka taková, jakou jí známe dnes.

Tenisky jako fenomén dneška

Mnohé modely nebo modelové řady se staly módními ikonami a zákazníci je vyhledávají nejen pro jejich funkční vlastnosti nebo vlastní design, ale také pro určitý společenský status, který se s nimi pojí.

Příkladem mohou být tenisky Adidas Superstar, kterým se někdy říká mořské mušle, jindy šňůry. Jedná se o obuv, která splňuje veškeré podmínky pro aktivní život v pohybu. Svým vzhledem působí elegantně, ale zároveň lze takové tenisky vzít i pro sport. Tento model byl velmi známý díky tomu, jej nosili členové rapové skupiny Run-D.M.C., což z nich udělalo model ikonický. Jsou to tenisky, které se spíše řadí mezi retro obuv, své využití mají však až dodnes.

Nelze opomenout ani například tenisky Vans slip on, které díky plátěnému povrchu, flexibilitě materiálu a zároveň prodyšnosti vždy naplňují kritérium naprosté kvality. Nejenom, že jsou boty z lehkého materiálu, jsou také naprostým unikátem pro ty, kteří se neradi složitě obouvají. Nasazení bot je totiž velice snadné a stejně tak i vyzutí není žádnou překážkou. Tenisky se hodí pro každou věkovou generaci a tomu odpovídá i jejich dlouhotrvající obliba. Navštivte stránku footshop a přesvědčte se sami.

Ve výčtu ikonických modelů tenisek nesmí chybět ani legendární boty New Balance 574. Ty spatřily světlo světa v roce 1988 a od té doby se objevily v nespočtu různých modifikací a barevných provedení. A nic nenasvědčuje tomu, že by měl zájem o ně jakkoliv klesat.