Tento nebezpečný parazit žije téměř na každém z nás. Zde najdete návod, jak rozpoznat jeho typické příznaky a účinně zabránit jeho hromadění.
Tento strašlivý tvor žije na lidském těle téměř každého z nás a jeho hromadění může vést k řadě nepříjemných problémů – ve skutečnosti však existuje miliony drobných organismů, které se každý den usazují na vašem obličeji nebo jiných částech těla. A je pravdou, že někteří z těchto mikroskopických tvorů jsou tak znepokojující, že by bylo lepší, kdybychom o jejich existenci nevěděli.
Lidská cysticerkóza
Jedním z nich je cysticerkóza lidská (známá také jako Demodex folliculorum), velmi drobný parazit, který se živí lidskými vlasovými váčky. Tento parazit je dlouhý pouze 1/3 milimetru a nejčastěji se vyskytuje na obočí, řasách a dalších ochlupených částech lidského těla. Mají však schopnost opustit vlasové folikuly a pohybovat se po kůži těla – k tomu dochází obvykle během noci, přičemž během dne se po povrchu kůže pohybují do vzdálenosti maximálně 16 centimetrů.
Ačkoliv tito tvorové nepředstavují nijak velkou hrozbu pro člověka, pokud se nahromadí ve velkém množství, mohou způsobit podráždění kůže a vést k onemocněním, jako jsou růžovka, zánět očních víček a folikulitida (zejména u lidí s oslabeným a nestabilním imunitním systémem). V takovém případě se pacient může potýkat s následujícími příznaky na své pokožce:
- zarudnutí,
- deskvamace
- pupínky,
- svědění,
- papulky a pustuly podobné akné
Je ovšem důležité poznamenat, že lidé tímto onemocněním trpí jen zřídka a většina z nás dokonce žije s roztoči bez jakýchkoli příznaků až do vysokého věku.
Prevence lidské dermatofytózy
Abyste se vyhnuli jakékoliv potenciální nákaze těchto parazitů, měli byste velmi dobře dbát na svou osobní hygienu – což je samozřejmě základ všeho. Parazit se navíc přenáší prachem, přímým kontaktem s nakaženou osobou, používáním stejného kosmetického náčiní, ručníků a oblečení. Další prevence také spočívá v udržování čistoty pokožky a oblečení a v čištění pokožky od černých teček pomocí dezinfekčních tekutin a peelingů.
Pokud chcete mít přehled, zda jste v pořádku, můžete také zajít na vyšetření, které vám pomůže odhalit přítomnost tohoto parazita. Demodex na kůži se zjišťuje především seškrabem, kyanoakrylátovou metodou, dermatologickou biopsií nebo metodou leptání. V případě, že již trpíte ekzémem, můžete jej léčit pomocí mastí, krémů a přípravků s protizánětlivými účinky. Někteří lékaři doporučují peruánský balzám, lihové roztoky pyrogallolu, pyrokatechinu, naftolu, směsi mentolu, kafru a přípravky proti roztočům na bázi benzylbenzoátu.
Napište komentář