Obtížná optická výzva ukáže, zda váš zrak funguje aspoň na 82 %: Kolik písmen „T“ vidíte dohromady na obrázku?

sem teček náhled

Prakticky všichni lidé žijí téměř v každodenním stresu. Statisticky ukazují, že dát si během dne pauzu na totální odpojení je zdravé. Je potřeba mozek použít trochu jinak.

Jednou z možností může být tzv. mozková gymnastika, která se stává čím dál tím populárnější. Generace před námi měly křížovky a další rébusy, které stimulovaly mozkové buňky. Tohle všechno zůstalo, přesunulo se to ovšem na mobily a počítače. Což je trochu paradox. Věc, která má mozek donutit k soustředění, je tak součástí média proslulého tisíci podnětů, od kterých si naopak chceme odpočinout. Jak se tedy na něco opravdu zaměřit?

Nejrychlejší svalstvo těla

Ačkoli mozek nedisponuje svalovinou v pravém slova smyslu, platí pro něj stejná pravidla cvičení i atrofie, jako pro všechny svaly v těle. Jakmile ho tedy netrénujete, vaše kognitivní schopnosti i paměť bude časem ochabovat. Právě k tomu slouží výzvy typu té dnešní. Na její zdolání máte dohromady jen 10 sekund, takže si připravte stopky a nepodvádějte. Na obrázku je hodně čísel 7, ale skrývá se nám tu také několik písmen T. Kolik jich najdete vy?

sem, téčka, zadání

Lidské oko je v zachytávání našeho okolí vynikající a zcela jedinečný nástroj. Ve své zcela základní formě se vyvinulo ve zvířatech asi v době před 550 miliony let. Nicméně reálně nevidíme očima, ale mozkem. Oči fungují jen jako kamera, která mozku dodává potřebné údaje ze světla, které zachytí. Navíc vidí oči věci kolem vzhůru nohama, teprve opět mozek si je „postaví“ správně. Oko je také nejrychlejší sval celého lidského těla.

Nejlepší kamera a nepravdivé legendy

Kdyby bylo lidské oko kamerou, bude mít celkové rozlišení 576 megapixelů. Dokáže fungovat neustále, za jakýchkoli podmínek a nepotřebuje jakýkoli odpočinek. Typické mrknutí oka trvá 100–150 milisekund, průměrný člověk pak mrkne 4 200 000krát za jeden rok. Naše oči se také dovedou velmi rychle léčit. S náležitou péčí se malé poškrábání spraví za 48 hodin. Jestli jste stále na vážkách ohledně písmen, tady máte řešení.

sem téček řešení

Navzdory oblíbené pověře není možné, aby se kontaktní čočky „ztratily“ za okem. Je to díky struktuře samotného orgánu. Naše uši a také noc rostou po celý život, nicméně oko zůstává ve stejné velikosti od narození až do smrti. Zajímavé je, že novorozenci pláčou, neprodukují však žádné slzy. Tato funkce oka se objeví až ve stáří cca 6 týdnů. Čím jsme starší, tím méně slz tělo produkuje. Slzy v očích se také člověku objevují těsně před smrtí, nikoli od smutku.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*