Na obrázku se maskuje hladový vlk. Najdete ho nebo vás zakousne? V tomto očním testu uspěje jen 5 % lidí

Internetem před časem oběhla hádanka, která mnoho uživatelů doslova přikovala k monitorům. Ukazuje se totiž, že ne každý má skutečně pozorné oko.

Vlci jsou pro mnohé lidi trochu exotickou šelmou, kterou si s tuzemskem nespojují. Počet teritorií těchto lovců ale v Česku stoupá a experti jich zmapovali už více jak 24. Proti předcházejícím sezónám je to o 2 více, konkrétně v Českém lese a Orlických horách. Většina těchto míst byla v Čechách, zvláště pohraniční oblasti jsou velmi bohaté. V 18 případech šlo o celé smečky, ve 4 o vlčí pár a pak o teritoriální jednotlivce.

Jsou u nás a populačně se jim daří

Závěry vychází z dat od května 2020 do konce dubna 2021, což lépe odpovídá vlčímu rozmnožovacímu cyklu. Vlčata se totiž obvykle rodí právě v dubnu. „V českých podmínkách čítají vlčí smečky většinou 4 – 6 jedinců,“ podotýkají k statistikám experti. Oproti loňskému roku se potvrdilo rozmnožování smečky v Orlických horách a genetika potvrdila teritorium navíc v Českém lese. Kdepak se schovává vln mezi těmito břízami?

Do našich krajů se vlci dostávají nejvíce ze severu. Jde o středoevropskou populaci, která má centrum v západním Polsku a v Německu. Do oblasti na Moravě a ve Slezsku zase přichází vlci ze slovenských a polských Karpat. „Jedinci z obou populací se však mohou u nás bez problémů potkávat. Například vzorek z konce listopadu 2020 odhalili v Orlických horách samce z Karpat. O tři týdny později byl ten stejný opět v Karpatech.“

Přirozená součást naší přírody

Průzkumy také ukázaly, že v Česku nedochází ke křížení psů a vlků, teritoria jsou jasněji zmapovaná a původ samotářů čitelnější. Dle badatelů se dá očekávat, že populace dále porostou, hlavně v příhraničních regionech. Ty jsou na rozdíl od horských oblastí méně navštěvované turisty. Proti roku 2020 se loni snížila míra útoků vlků na hospodářská zvířata, což je potěšující – z 238 klesl počet na 190. Kdopak to na nás kouká zpoza kmene?

Vlci v předchozím roce usmrtili celkem 400 ovcí a více jak 60 kusů skotu a tři kozy. Dalších 37 hospodářských zvířat bylo zraněno. Stát na náhradách vyplatil 5,3 milionu korun, v roce 2020 šlo o 6,2 milionu. Podle odborníků patří vlci do našich krajů stejně jako ona hospodářská zvířata. Pomáhají totiž s regulací přemnožených divokých prasat, jelenů nebo srnců. Ti totiž okusováním stromů škodí hlavně lesníkům a zemědělcům.

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*