Tichý zabiják, o kterém ženy ve většině případů nemají žádné tušení. Rozpoznejte příznaky rakoviny děložního čípku včas

Fotografie: Piqsels

Světová zdravotnická organizace uvádí, že na rakovinu děložního čípku umírá každé dvě minuty jedna žena. Poznejte včas její projevy, které popsala lékařka Deborah Weatherspoon.

Rakovina děložního čípku je velmi závažné onemocnění, které souvisí s chronickou HPV infekcí. Spolu s rakovinou prsu patří mezi nejčastější karcinomy u žen v České republice. HPV viry mohou bez povšimnutí přežívat v buňkách děložního čípku mnohdy i několik desetiletí. S počátkem sexuálního života se žena stává k tomuto onemocnění náchylnější. Výskyt tohoto onemocnění však výrazně stoupá u žen starších 35 let. U neléčených karcinomů dochází k častému metastazování, především cestou lymfatických uzlin.

Jak se onemocnění projeví?

V nejranějším stádiu je rakovina bez symptomů, žádné příznaky se tedy nevyskytují. Lékaři však bylo odhaleno, že mezi těmi počátečními příznaky, které ženu mohou na nemoc upozornit, jsou tato:

Bolest nohou

Některé ženy sdělovaly, že se u nich objevovaly nenadálé bolesti a otoky nohou. Tento stav může být důsledek zduření děložního čípku, který poté může bránit průtoku krve. Následkem tohoto mohou být způsobeny právě zmiňované otoky a bolesti nohou.

Fotografie: Freepik

Řezavá bolest při močení

Pálení při močení nemusí být pouze příznakem infekce močových cest. Rakovina děložního čípku se dá diagnostikovat i z pravidelných vyšetřeních moči. Pokud se nemoc takovým způsobem zjistila, znamená to, že se nádor již rozšířil do okolních tkání. V takovém případě je nutná okamžitá intervence specialisty.

Kontaktní krvácení po pohlavním styku

Dochází-li k růstu nádoru v děložním hrdle, zvyšuje se množství krve. Krvácení mimo cyklus je nepravidelné a často doprovázené bolestí v pánvi, na páteři. Některé pacientky uvádějí také otoky dolních končetin. To znamená, že nádor je ve fázi metastáze, a dochází tak k utlačování cév.

Fotografie: Piqsels

Další rozšíření nádorového onemocnění

Pokud nádor postihne konečník, může se objevit obtížná nebo bolestivá stolice a krev ve stolici. Pokud nádor postihne močovody (horní močové cesty), může způsobit hydronefrózu, zvětšení objemu ledvinové pánvičky (orgán, který přijímá moč vytvořenou v ledvinové tkáni a zajišťuje její odtok do močovodu) nebo selhání ledvin.

Dojde-li k pokročilejšímu stadiu onemocnění, nádor se začne šířit prostřednictvím krve a snadno zasáhne další orgány a tkáně těla. V případě kostních metastáz pacientky trpí bolestí kostí, které mohou v tomto důsledku dokonce prasknout.

Fotografie: Piqsels

V případě plicních metastáz mají pacientky problémy s dýcháním. Dalšími symptomy mohou být kašel, dušnost a hemoptýza (výtok krve) z dýchacích cest. Pokud se dostane nádor do jater, způsobuje poruchy metabolických funkcí, jakými je žloutenka, oslabení imunitního systému a také může nastoupit kóma. Je-li nádorem zasažen mozek, dochází k silné migrénám, ke zvracení, dvojitému vidění a problémům s rovnováhou.

Jak si můžete pomoci?

V prvé řadě je důležité, aby se ženy vyvarovaly rizikovým faktorům, jako je například kouření nebo promiskuita. Dále se důrazně doporučují pravidelné gynekologické prohlídky. V neposlední řadě existuje možnost očkování proti rakovině děložního čípku. Pokud se této rakoviny obáváte, poraďte se co nejdříve se svým lékařem, zda je pro vás toto očkování vhodné.

Zdroj: Healthline

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]