Tipy a triky, jak upravovat fotografie jako profesionál

Fotografie: Depositphotos

Úprava fotografií může být složitá, zejména pokud nemáte mnoho zkušeností. Jelikož je na výběr tolik různých filtrů a režimů, může být těžké zjistit, který z nich je pro vaši fotografii ten nejlepší.

I ti nejzkušenější fotografové mohou mít někdy s úpravou fotografií potíže, zejména pokud mají při daném fotografování mnoho různých světelných podmínek nebo jiných proměnných. Přesto není úprava fotografií nemožná. Pokud se budete při úpravách svých příštích fotografií řídit těmito tipy a triky, můžete dosáhnout toho, že budou vypadat jinak než jako amatérská práce.

Znáte základy úprav fotografií

Ještě než začnete s úpravami fotografií, je důležité znát základy úprav fotografií. Fotografové upravují fotografie, aby změnili obraz z toho, co bylo skutečně zachyceno, na to, jak chtějí, aby snímek vypadal. Existuje mnoho různých způsobů úprav fotografií, ale většina lidí používá dvě hlavní metody: kreativní nebo korekční úpravy. Kreativní úpravy jsou úpravy pro dosažení tvůrčích efektů, například aby snímek vypadal, jako by byl pořízen v zamračeném dni, i když ve skutečnosti bylo jasno a slunečno. Korektivní úpravy jsou úpravy, které mají opravit problém na fotografii, například špatnou expozici nebo teplotu barev, nebo vyretušovat nežádoucí prvek na fotografii, například omylem zachycený nežádoucí objekt nebo osobu, cz.depositphotos.com/bgremover.html je může několika kliknutími odstranit.

Zapnutí zobrazení mřížky

Stejně jako v grafickém designu je i při úpravách důležitým nástrojem mřížka. Pomůže vám vytvořit konzistentní a vyvážený vzhled snímků a je užitečná zejména v případě, že na jedné fotografii máte více objektů nebo předmětů. Zobrazení mřížky může usnadnit přidání mřížky do snímků a je vybaveno dalšími užitečnými funkcemi pro úpravy, jako je pravítko a vodítka. Zobrazení mřížky může být užitečné, pokud máte fotografii, kterou je třeba otočit. Stačí vybrat fotografii, kliknout na ikonu otočení a zvolit požadovanou míru otočení.

Otáčení fotografií a používání vodítek

Pokud máte fotografii, kterou potřebujete otočit, ale nejste si jisti, kterým směrem by měla být otočena, vyhledejte vodítka. Přirozené světlo obvykle vychází z levého horního rohu, takže fotografie pořízené během dne za slunečního světla bude nejlepší otočit doleva. Fotografie pořízené za denního světla s modrou oblohou bude nejlépe otočit doprava. Pomocným vodítkem při otáčení fotografie jsou také stíny. Stíny vrhané stejným směrem jako slunce budou obvykle na pravé straně budovy nebo objektu. Stíny na levé straně objektu nebo budovy jsou vrhány zdrojem světla, který je na levé straně. Pokud upravujete fotografii s osobou, mohou vám vodítka, jako jsou stíny, stíny vrhané na obličej objektu a světlo na objekt, pomoci určit nejlepší směr natočení fotografie.

Zapnutí upozornění na expozici

Expozice je množství světla, které může dopadnout na snímač fotoaparátu. Měří se v expozičních hodnotách (EV) a lze ji nastavit u většiny fotoaparátů. Většina fotoaparátů má také funkci histogramu, která graficky zobrazuje množství světla dopadajícího na snímač. Histogram vám pomůže zjistit, zda je nastavení expozice některého ze snímků příliš vysoké nebo nízké. Pokud vaše fotografie vycházejí příliš tmavé nebo příliš světlé, upozornění na expozici vám pomůže upravit nastavení ještě předtím, než se dostanete k úpravám. U většiny fotoaparátů můžete nastavit upozornění na expozici tak, aby blikala nebo se změnila na červenou, pokud je světlo dopadající na snímač příliš vysoké nebo nízké. Upozornění na expozici mohou být užitečná také při úpravách fotografií, které mají různé zdroje světla.

Využijte co nejvíce nástrojů ve fotoaparátu

Při úpravách je důležité využít všechny nástroje a nastavení, které jsou ve fotoaparátu k dispozici. Můžete zvolit určitou clonu, rychlost závěrky a citlivost ISO a vytvořit tak na fotografiích určitý vzhled nebo náladu. Pokud chcete mít fotografie ostré, čisté a jasné, můžete zvolit větší clonu a nižší citlivost ISO. Pokud chcete tmavší a náladovější vzhled, můžete použít menší clonu a vyšší ISO. Pokud chcete mít fotografie, které jsou dobře exponované, ale přesto působí trochu tmavým nebo náladovým dojmem, můžete upravit rychlost závěrky. Rychlost závěrky můžete také upravit tak, abyste vytvořili světelné stopy nebo zastavili akci. Pokud máte fotografii se špatnými světelnými podmínkami, můžete ji pomocí nástrojů pro úpravy kompenzovat a vytvořit dojem, že byla pořízena za jiných světelných podmínek. Nástroje pro úpravy mohou udělat víc než jen to, že vaše fotografie budou vypadat lépe. Mohou vám pomoci opravit problémy, jako je špatný úhel, špatná kompozice nebo problém na snímku, který nechcete retušovat.

Úpravy fotografií pomocí aplikace VSCO

Pokud chcete vytvořit uhlazenější nebo profesionálnější vzhled svých fotografií, je pro vás nejlepší aplikací pro úpravy VSCO. VSCO nabízí řadu nástrojů pro úpravy a filtrů, které vám pomohou vytvořit specifický vzhled vašich fotografií. VSCO nabízí přednastavené filtry a nástroje pro úpravu expozice, jasu, kontrastu a barev. Pomocí aplikace VSCO můžete upravovat krytí vrstev filtrů, vytvářet vlastní vrstvy filtrů a vytvářet předvolby pro snadný přístup k oblíbeným nastavením. S aplikací VSCO můžete své fotografie během několika sekund změnit z amatérských na profesionální.

Fotografie: Depositphotos

Nezapomeňte nastavit vyvážení bílé barvy

Vyvážení bílé je při úpravách důležité, protože ovlivňuje barevnost celé fotografie. Pokud je vyvážení bílé na fotografii nastaveno špatně, barvy na fotografii budou hodně mimo a nebudou vypadat tak, jak by měly. Většina fotoaparátů má sice nastavení vyvážení bílé, ale ne vždy je přesné a někdy je třeba je trochu upravit. Nejjednodušší způsob, jak upravit vyvážení bílé, je použít aplikaci pro úpravy, například Snapseed nebo VSCO. Jednoduše klikněte na možnost vyvážení bílé a vyberte požadovanou teplotu barev. Jakmile vyberete vhodné vyvážení bílé, můžete upravit odstín a doladit tak barvu.

Experimentujte s různými filtry

Filtry jsou jedním z nejjednodušších způsobů, jak změnit celkový vzhled fotografie. Může však být obtížné zjistit, které filtry budou pro konkrétní fotografii nejlépe fungovat, zejména pokud s úpravami začínáte. Nejlepším způsobem, jak experimentovat s různými filtry, je pořizovat fotografie za stálé světelné situace. Jakmile pořídíte několik fotografií, otevřete je v aplikacích pro úpravy, například VSCO, a vyzkoušejte různé filtry. Můžete také vyzkoušet různé balíčky filtrů, například barevný nebo černobílý balíček.

Závěr

Úprava fotografií může být složitá a někdy se může zdát i jako černé umění, ale nemusí tomu tak být. Díky těmto tipům a trikům se můžete při úpravách fotografií cítit jistěji a dosáhnout vzhledu, který je všechno, jen ne amatérský.