Tipy na čištění matrace, díky kterým se zbavíte prachu, plísní, roztočů a skvrn

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Investice do kvalitní matrace je něčím, co byste neměli podceňovat. Čím kvalitnější matrace, tím lepší spánek. Nevěříte?

Nejlepší je otestovat tuto metodu na vlastní kůži. Když už si novou matraci pořídíte, chovejte se k ní opatrně, aby vám co nejdéle vydržela. V případě, že dojde k nějaké nehodě a matrace se ušpiní, využijte následující praktické rady.

Tipy na čištění matrace, díky kterým se zbavíte prachu, plísní, roztočů a skvrn

Investice do kvalitní matrace je něčím, co byste neměli podceňovat. Čím kvalitnější matrace, tím lepší spánek. Nevěříte? Nejlepší je otestovat tuto metodu na vlastní kůži. Když už si novou matraci pořídíte, chovejte se k ní opatrně, aby vám co nejdéle vydržela. V případě, že dojde k nějaké nehodě a matrace se ušpiní, využijte následující praktické rady.

Jak se starat o matraci, aby vám co nejdéle vydržela

Pojďme se ale nejprve podívat na běžnou údržbu matrace. Ta spočívá v tom, že ji pravidelně zbavujete prachu a roztočů. Jak vyčistit matraci? Jednoduše s pomocí vysavače. Nezáleží na tom, zda se jedná o zdravotní matraci, pěnovou či jakoukoliv jinou, pravidelná údržba je důležitá u všech typů matrací.

Jak vyčistit matraci od roztočů a zbavit se plísní

Jak odstranit plíseň z matrace? Pravidelnou péčí o matrace je zbavíte nejenom možných plísní, ale také roztočů, kteří se v nich rádi vyskytují. Nevíte, jak vybrat matraci pro dítě? Máte-li doma dítě, co trpí alergiemi, kupte mu speciální matraci pro alergiky, která je prodyšná a neobsahuje žádné alergeny. 

Díky tomu poskytne vašemu dítě ničím nerušený spánek. Aby si hypoalergenní matrace udržovala své vlastnosti, vyčistěte ji při každém převlékání povlečení s pomocí vysavače a nechte ji pořádně vyvětrat. Čas od času se vyplatí použít k čištění matrace také parní čistič.

Zdroj obrázku: New Africa / Shutterstock.com

Jak odstranit zápach z matrace

Zejména v létě, kdy i noční teploty sahají nad hranici 20 °C, bývají matrace vystaveny většímu množství potu než obvykle. Matrace mohou být sebevíce prodyšné, ale pravidelným používáním a pocením se z nich může časem začít linout nepříjemný zápach. Jak se ho účinně zbavit? 

Připravte si obyčejnou jedlou sodu a váš oblíbený esenciální olej. Následně na matraci nasypte vrstvu jedlé sody a přidejte několik kapek esenciálního oleje. S pomocí kartáčku směs do matrace pečlivě zapracujte a nechte alespoň 30 minut působit. Následně vysajte vysavačem. Jedlá soda pohltí nadměrnou vlhkost i pachy a esenciální olej celou matraci příjemně provoní.

Zdroj obrázku: Andrey_Popov / Shutterstock.com 

Jak vyčistit matraci od moči

Někdy se mohou na matraci vyskytnou i skvrny od moči. K těm dochází nejčastěji v případech, kdy se v domácnosti vyskytují malé děti nebo domácí mazlíčci, kteří jsou naučení spát s páníčky v posteli. Naštěstí se dá i těchto skvrn zbavit. Jak vyčistit počůranou matraci? 

Připravte si:

  • 240 ml peroxidu vodíku,
  • 3 lžíce jedlé sody,
  • 2 kapky saponátu na nádobí.

Ze surovin vytvořte směs a naneste ji na skvrnu. Nechte ji působit tak dlouho, dokud skvrna nezmizí a následně místo opět vysajte.

Zdroj obrázku: Isaeva Studio / Shutterstock.com

Jak odstranit krev z matrace

Dalším druhem skvrn, které se na matracích často vyskytují, jsou skvrny od krve. Nejlépe se odstraňují v případě, kdy ještě nestihly zaschnout. Jednoduchý trik k jejich okamžitému odstranění spočívá v namočení matrace do ledové vody. Jestliže flek nezmizí ani po několika hodinách, posypte jej jedlou sodou a s pomocí kartáčku špinavé místo vydrhněte. Následně opět použijte vysavač k odstranění zbytků směsi sody a vody.

Prevence zašpinění matrace? Opatřete si potah a chránič na matraci

Předcházejte propoceným a špinavým matracím tím, že si pořídíte praktický potah na matraci. Ten funguje jako ochranný obal matrace. Abyste eliminovali riziko zašpinění, potah na matraci doplňte ještě chráničem na matraci, který na matraci jednoduše položíte. Díky praktickému chrániči eliminujete riziko zašpinění matrace. Potah i chránič samozřejmě pravidelně perte. Tím jej zbavíte nečistot a vaše imunita nebude trpět přítomností plísní a roztočů.

Zdroj obrázku: Vicky Gosselin / Shutterstock.com

Starejte se o své matrace a pořiďte si na ně ochranný chránič. Tím totiž matrace vydrží v perfektním stavu po celou dobu doporučené doby používání, která je stanovena na sedm až osm let a alespoň přesně budete vědět, jak často měnit matraci.