Tipy pro péči o tlapky, které by měl znát každý milovník psů. Zejména v zimních měsících je nutná, jinak váš mazlíček bude trpět

Fotografie: Depositphotos

Naučte se pečovat o psí tlapky za všech okolností správně. Jiné postupy je totiž nutné aplikovat v létě a jiné během velmi chladných zimních měsíců.

Málokdo to ví, ale psí tlapky jsou citlivé úplně stejně jako lidské nohy. A právě proto bychom s nimi měli zacházet s maximální péči a opatrností. Bohužel však péči o tuto část psího těla až příliš často zanedbáváme nebo nevíme, jak bychom si měli správně počínat. Seznamte se s pěti tipy, které vám každodenní péči o psí tlapky skvělým způsobem usnadní.

Nezapomínejte na stříhání drápků

Mezi nejčastější zranění v spím životě patří rozhodně zatržení drápku. Za to obvykle můžeme my – lidé. A to jednoduše tím, že si nepohlídáme jejich správnou délku. A jak poznat, že má pejsek drápky přerostlé? Nemusíte čekat na to, až vás omylem škrábne. Pokud ho slyšíte chodit například po plovoucí podlaze a jeho drápky přitom slyšitelně klapou, znamená to, že jsou už moc dlouhé. Podlahy by se totiž rozhodně dotýkat neměly.

Fotografie: Pexels

A čím je zkrátit? Pořiďte si speciální nůžky určené pro stříhání psů. Při stříhání si dejte pozor na to, jak daleko zasahuje céva v drápku, nikdy byste je totiž neměli stříhat příliš nakrátko, aby nedošlo ke krvácení. Světlé drápky můžete prosvítit a podívat se, kde krevní zásobování končí. U těch tmavých doporučujeme stříhat raději méně. A zároveň ostříhejte také všechnu srst mezi polštářky tlapek. Mohou se na ni nabalovat nejrůznější nečistoty.

Hydratace je důležitá především v zimě

Když se v našich podmínkách přihlásí ke slovu sníh a mráz, znamená to, že bude nutné silnice a další povrchy ošetřit proti ledu a námraze. A to obvykle znamená použití soli. A jak můžete znát sami od sebe – sůl vysušuje. Jen málokdy po ní však chodíme bosýma nohama, takže nám to vrásky nepřidělá, u psů je to však docela jinak. Pořiďte si proto speciální psí hydratační krém a každý den ho vetřete mezi polštářky.

Fotografie: Pixabay

Zimní péče o psí tlapky

Nespoléhejte na to, že váš pes chodí jenom po trávě, až sem se totiž bohužel sůl smývá a dostává se tak na pokožku. A co proti tomu dělat? Po příchodu domů omyjte tlapky svého psa čistou vodou a následně je ošetřete právě hydratačním krémem. To bystě měli udělat nejlépe po každé procházce, předejdete tak možným zdravotním komplikacím.

Jak pečovat o tlapky v létě

Letní teplota silnic je zcela opačná. Při chůzi po rozpáleném asfaltu mohou psí tlapky odolávat teplotám i okolo 60 °C. Zodpovědný páníček je na takový povrch samozřejmě nepustí a procházky přes poledne omezí na minimum. I tak se však může stát, že se na psích tlapkách objeví krvavá místa. Jde o spáleniny, které je nutné okamžitě chladit vodou. Musí být vlažná a nikoli ledová, ta naopak problém zhoršuje. V zásobě byste měli mít také ošetřující krém od veterináře.

Fotografie: Pixabay

Jak si poradit při zranění

Pokud se pes přes veškerou vaši péči přece jenom zraní, je nutné okamžitě přikročit k zásahu. Ránu omyjte vodou a ošetřete antibakteriálním roztokem. Udržujte ji v suchu a pozorujte ji. Pokud začne jevit známky zanícení nebo vám bude váš čtyřnohý mazlíček připadat neklidný, neváhejte navštívit veterináře.

Zdroj: PetMD

František je redaktorem s bohatými zkušenostmi v oblasti psaní článků pro online magazíny. Po absolvování všeobecného ... [Více o autorovi]