Psi se nám svými projevy vždy snaží něco sdělit. Naučte se je vyložit správně

Fotografie: Freepik

Psi patří k oblíbeným společníkům a domácím mazlíčkům. Možná vás také fascinuje, jakým způsobem s vámi umí komunikovat.

Typické je pro ně vrtění ocasem, štěkání, ale i olizování, kterým vám dávají najevo, že vás mají rádi, ale také, že si chtějí hrát, chtějí ven nebo mají hlad. Jak tato zvířata komunikují a co jejich projevy vlastě znamenají?

Proč si koušou vlastní ocas?

Toto chování je skutečně fascinující. Existují tři hlavní důvody, proč se psi do tohoto bizarního chování pouští. Zaprvé je to pro ně způsob, jak zahnat nudu. Na vině však mohou být i parazité, kteří se pohybují právě nejčastěji v okolí konečníku, a tedy i ocasu. Toto chování však také může souviset se stresem, stejně jako s depresí související se ztrátou nebo jiným emocionálním traumatem.

Fotografie: Freepik

Olizování obličeje

Někteří lidé nemají toto chování rádi. Pokud vás ale takto váš pes zdraví, je to jasný projev lásky a přátelství. Pro psy je lízání téměř jako polibek pro člověka. Není to tedy nic neobvyklého a nebraňte psovi, aby vám lásku takto projevoval.

Naklánění hlavy na stranu

Tento pohyb je pravděpodobně nejroztomilejší. Pes natočí hlavu, aby vám lépe porozuměl. Podle některých odborníků zvířata při naklánění hlav slyší jasněji určité zvuky a slova. Jedná se tedy o metodu, jak lépe chápat, co mu říkáte, případně odhalit zdroj neznámého zvuku.

Fotografie: Freepik

Škrábání na nose

Psi se občas oběma tlapkami škrábou na nose, aby zmírnili jeho svědění. Pokud si pes tlapkami zakrývá i oči, jedná se také o projev podřízenosti vůči majiteli. V přírodě je totiž oční kontakt obvykle výzvou a pokud se pes očnímu kontaktu s vámi vyhýbá, dává vám najevo, že jste pánem smečky vy.

Otřepávání po koupeli

Pokud svého psa koupete, jistě jste si všimli nepříjemného zlozvyku, že se ihned po vylezení z vany otřepe a zacáká nejen vás, ale také celou koupelnu. Pro mnoho psů je koupání nepříjemné, takže se vody v kožichu chtějí co nejrychleji zbavit. Na druhou stranu je jejich kožich také hodně hustý a pokud jej mají nasáknutý vodou, není to nic příjemného. Otřepáním se snaží přebytečné vody zbavit a ulevit si od zátěže.

Předtím, než si lehnou, tak se otočí

Muž domestikoval psa již před staletími, ale některé rysy divokých předků mají psi stále v sobě. Vlci se otočí, než si lehnou, aby vyhodnotili situaci a zkontrolovali hrozby. Domácí mazlíček to samozřejmě dělá nevědomky.

Fotografie: Freepik

Sedí u nohou svého pána

V přírodě všichni členové smečky drží a spí spolu. Domácí mazlíčci také zacházejí se svými majiteli se zvláštní láskou a úctou, protože považují svého pána za vůdce smečky. Někteří odborníci tvrdí, že pokud pes, který leží u nohou svého majitele, projevuje ochotu se o něj starat. A bránit jej před případnými hrozbami.

Při spánku hýbe packami nebo sebou škube

Stává se, že když psi sní, začnou se různě hýbat. Mají velmi živé sny a není radno je budit, protože by se mohli leknout a zaútočit na vás.

Zdroj: PetMD

Zkušená kuchařka rozhodně ví, co na talíři nejvíc rozehraje chuťové pohárky. Nejraději má tradiční českou kuchyni,... [Více o autorovi]